Hrad, most Karola, Złota Uliczka. Magiczne miejsca czeskiej Pragi

Czeska Praga skrywa w sobie tuziny miejsc, które łącznie tworzą genius loci tego miasta (Hrad, katedra św. Wita, most Karola). Bogata historia, wspaniała zabudowa i przysmaki miejscowej kuchni to tylko ułamek tego, co oferuje turystom stolica Czech.

 • <strong>Most Karola</strong>
<br></br>
Bardzo popularna wśród zwiedzających atrakcja Pragi. W okresie letnim tętni życiem od rana do późnego wieczora. Kamienny most na Wełtawie (516 m długości i ok. 9,50 m szerokości) łączy dzielnice Malá Strana i Staré Město. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Jeszcze 300 lat temu był jedynym mostem na Wełtawie w mieście. Dziś dostępny jest tylko dla ruchu pieszego.
<br></br>
Budowę mostu rozpoczęto w 1357 r. za panowania cesarza Karola IV. Stanął on na miejscu wcześniejszego (również kamiennego) mostu z XII w., zniszczonego przez powódź.
 • <strong>Zamek na Hradczanach</strong>
<br></br>
Hradczany (czes. Hradčany) to obok Rynku Staromiejskiego najważniejsza część Pragi. Sercem dzielnicy królewskiej jest kompleks zamkowy wraz z okalającymi ogrodami (zwiedzać można niektóre wnętrza zamkowe oraz ogrody). Zabudowa zamkowa istnieje tu już od niemal 1200 lat. Na dziedzińcu wartę pełnią gwardziści. 
<br></br>
Zwiedzanie zabytkowych wnętrz możliwe jest w sezonie letnim (od kwietnia do października) w godz. 9-17. Bilety dla zwiedzających Zamek Praski podzielone są na trzy trasy (A, B, C) i kosztują 250-350 koron czeskich.
 • <strong>Katedra św. Wita</strong>
<br></br>
Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha (cz. Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha) góruje nad całym miastem. Budowany był aż... 600 lat. Budowa ruszyła w 1344 roku a ostatnie prace wykończeniowe miały miejsce w 1929 roku. Gotycka świątynia jest siedzibą arcybiskupów praskich i prymasa Czech oraz głównym kościołem Pragi. Przechowywane są tu insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym również najważniejsza relikwia narodowa, symbol państwowości i suwerenności Czech, czyli korona świętego Wacława (przez niemal 500 lat służyła jako insygnium koronacyjne kolejnych władców Czech). Katedra była przez stulecia świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Czech. Wnętrza można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17 (ostatnie wejście o godzinie 16:40) oraz w niedzielę od godz. 12 do 16:40.
 • <strong>Złota Uliczka</strong>
<br></br>
Złota Uliczka (cz. Zlatá ulička) to część praskiego zamku (Pražský hrad), gdzie dziś ulokowane są wystawy, sklepy i galerie. Uliczka pełniła przez wieki funkcje mieszkalne, m.in. dla żydowskich złotników. Przez pewien czas mieszkał tu i tworzył słynny pisarz Franz Kafka.
<br></br>
Za zwiedzanie tego urokliwego miejsca pobierana jest opłata. Zwiedzanie Złotej Uliczki możliwe jest także w ramach biletu na cały Zamek Praski (Trasa A - Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św.Wita, Wystawa o historii Zamku Praskiego, Pałac Rożembergów; Trasa B - Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św.Wita).
 • <strong>Czeska kuchnia: Knedliki i piwo</strong>
<br></br>
A gdy już poczujemy głód można skosztować tradycyjnego czeskiego obiadu. Podstawa to zupa (np. cebulowa, czosnkowa, z flaków), daniem głównym są knedliki z gulaszem lub innym mięsem i do tego duszona kapusta. Wśród miejsc, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na obiad należy wymienić m.in.: Havelská Koruna przy ul. Havelská 501/21 a 23, Polévkárna - ul. Sokolovská 86/97 oraz Kolkovna Celnice - ul. V Celnici 1031/4.
<br></br>
Najbardziej czeskim napojem jest oczywiście piwo. W samej Pradze już od ponad 140 lat warzone jest piwo Staropramen (Pivovar Staropramen, ul. Nadraźni 84, dzielnica Smíchov). Wartymi polecenia praskimi piwotekami są m.in.: Pivovarský klub, ul. Křižíkova 272/17; Vinohradský pivovar, ul. Korunní 2506/106; BeerGeek Bar, Vinohradská 988/62; Zubatý pes, ul. K Botiči 409/2; Zlý časy, ul. Čestmírova 390/5 oraz Klášterní pivovar Strahov, ul. Strahovské nádvoří 301/10, Hradčany.
<br></br>
Międzynarodową sławą cieszy się także ziołowy likier o nazwie Becherovka produkowany w Karlowych Warach od ponad 200 lat.
<br></br>
statystyki

Komentarze (5)

 • Brytyjczyk(2019-05-04 08:40) Zgłoś naruszenie 142

  czesi zawsze byli madrzejsi .Gdyby nie polscy szmatlawi politycy,Warszawa bylaby dzis taka sama,bo przed wojna nie roznila sie od Monachium czy berlina.Teraz my mamy najbrzydsza stolice w Europie a Czesi najpiekniejsza,podobnie zreszta jak Budapeszt.I nie oplakuja zniszczonego miasta i setek tysiecy zabitych i poleglych.I nie maja czarnej zarazy i sa pogodnym narodem.i maja wyzszy PKB na glowe i s anieporownanie bezpieczniejszym krajem od Polski,ktora jest na miejscu 33 a czechy na 6-m. I maja wysze palce i o niebo prostsze prawo .I coraz wiecej Polakwo i coraz wiecej polskich firm przenosi sie wlasnie do nich.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • warszwianka(2019-05-07 14:34) Zgłoś naruszenie 90

  Powstanie Warszawskie się kłania, gdyby nie to moglibyśmy się chwalić przepiękną Warszawą. Nie dość ze zginęło mnóstwo ludzi to jeszcze Warszawa zmieciona w pył. Ot i tyle

  Odpowiedz
 • Maximus(2019-06-26 05:40) Zgłoś naruszenie 20

  przed wojna Warszawa to był mniej więcej obszar dzisiejszego Srodmiescia i na tym obszarze było więcej knajp,restauracji,kabaretow i innych lokali niż dziś w całej ,wielkiej Warszawie.To bardzo wiele mowi..Wieczna hanba zbrodniarzom ,którzy wezwali do Powstania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!