Niezwykłe miejsca na Podlasiu. Gdzie warto pojechać?

Unikatowa w skali Europy przyroda z Puszczą Białowieską na czele to główny, choć niejedyny, walor malowniczego Podlasia. Zabytkowa zabudowa podlaskiej wsi, najgłębsze jezioro w Polsce, polsko-litewskie pogranicze z bogata historią oraz mniej znana Puszcza Knyszyńska to miejsca, które również warto odwiedzić.

Białowieża

żródło: ShutterStock

Białowieża

Białowieża swą popularność zawdzięcza przede wszystkim Puszczy Białowieskiej i Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, który wraz z częścią Puszczy Białowieskiej na terenach Białorusi, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Białowieski Park Narodowy, reprezentuje najlepiej zachowany w Europie nizinny las naturalny (grąd, ols, bór). Stwierdzono w nim 806 gatunków roślin naczyniowych (w tym 24 gatunków drzew), ponad 3 tys. gatunkó grzybów, 200 gatunków mchów, 283 porostów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • m-53(2019-04-27 00:22) Zgłoś naruszenie 151

  Ależ bzdury. Czworak to nie dom mający cztery izby tylko dom, zwykle parterowy, dla czterech rodzin. Z czterema mieszkaniami, każde z oddzielnym wejściem z podwórka. Na dodatek to nie były domy chłopów pańszczyźnianych tylko służby, pracowników dworskich, folwarcznych, fornali. Chłop pańszczyźniany miał swój dom czy chatę, ziemię (nie swoją) do dyspozycji a dla pana odrabiał za nią pańszczyznę.

  Odpowiedz
 • okropny smród.(2019-04-30 19:56) Zgłoś naruszenie 76

  na wioskach mocno śmierdzi bo nabudowali dużych kurników, obór, chlewni blisko ulic wiejskich i dróg publicznych.

  Odpowiedz
 • Jurek(2019-05-07 16:31) Zgłoś naruszenie 72

  Zgzdzam sie z tym , ze Podlasie moze miiec dla kogos swe uroki i dobrze , ze je tam zamieszczono, ale wydaje mi sie ze duzo bardziej warte jest zaposnanie sie z ogromnymi urokami ROSTOCZA - dla mnie to po prostu fascynacja! Wszystkich zachecam do zwiedzania i zagwarantuje to wam, ze nie bedziecie zawiedzeni !!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tdk(2019-04-24 08:24) Zgłoś naruszenie 513

  Podlasie to chyba tylko kilka charakterystycznych narodowości, reszta jest nijaka, rzeki jeziora wysychają, lasy pospolite, krajobraz pospolity, architektura jak wszędzie eklektyzm nowobogackich i beton, brak ładu składu i planowania przestrzeni, stare już dawno padło, chachły i pokrzywy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • DZIKI WSCHÓD ?(2019-05-03 11:54) Zgłoś naruszenie 50

  Na Podlasie bez swojego samochodu , lepiej nie wyruszać , bo na PKS lepiej nie liczyć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • N34(2019-08-02 12:44) Zgłoś naruszenie 30

  Z całym szacunkiem dla starań Autora, ale ani Sejny ani Suwalszczyzna to nie Podlasie! Suwalszczyzna to Suwalszczyzna, część Pojezierza Litewskiego a Sejny w skład tej krainy wchodzą. Co innego Podlasie a co innego województwo podlaskie w skład którego wchodzą Podlasie, wschodnie Mazowsze ( dawne województwo łomżyńskie ) i Suwalszczyzna ( część dawnego województwa suwalskiego). Problem polega z warszawocentrycznego widzenia Polski: co na północ od wawy to "nad morzem", na południu "góry" na północny wschód to "Mazury" albo- od niedawna właśnie " Podlasie" a na zachód, hm... Poslka w/g wawki kończy się już za Sochaczewem...

  Odpowiedz
 • ciele - mele .(2019-05-03 11:59) Zgłoś naruszenie 216

  Córka 2 dni była na podlaskiej wiosce , wszystkie ubrania tak mocno śmierdziały, że od razu trzeba było włączyć pralkę , a sama ze 2 godziny moczyła się w wannie - w okolicy była obora z krowami.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!