Saint-Tropez, Antibes, calanques. 7 miejsc, które warto zobaczyć w Prowansji

Światowej sławy kurorty i Lazurowe Wybrzeże. Pachnąca lawendą Prowansja była natchnieniem malarzy (van Gogh, Cézanne, Gauguin, Picasso) oraz poetów (średniowieczni trubadurzy). Śródziemnomorski klimat, wspaniałe plaże, skaliste doliny oraz cuda natury zwane calanques (francuskie fiordy) przyciągają rzesze turystów. Jeśli morze i plaża to z mało od wschodu zapraszają Alpy.

 • <strong>Marsylia</strong>
<br></br>
Atrakcją tego miejsca jest nie tylko wybrzeże z pięknymi plażami i portami. W obrębie starej części zabudowy spotkać można przynajmniej kilka pereł architektury, w tym m.in. Kościół St. Victor, Bazylika Notre-Dame, Stara katedra La Major z XII wieku, a ponadto Zamek d’If oraz Fort św. Jana w starym porcie z XVII wieku.
<br></br>
Okolice Marsylii znane są również z występowania calanques, czyli głęboko wciętych w wapiennych skałach, trudno dostępnych dolinek ze stromymi ścianami. Nazywane bywają śródziemnomorskimi fiordami.
<br></br>
Najbardziej okazałe przykłady calanques znajdują się na 30-kilometrowym fragmencie wybrzeża, między La Madrague a Cassis. Pionowe urwiska tych dolin mają nawet kilkaset metrów wysokości i niemożliwe jest częstokroć nawet zejście z wody na ląd (pionowe ściany, brak ścieżek). Z tego powodu calanques są doskonałym terenem do uprawiania wspinaczki. Część tego obszaru została objęta ochroną jako Park Narodowy Calanques.
<br></br>
 • <strong>Nicea</strong>
<br></br>
Turystyczne serce Lazurowego Wybrzeża u podnóża Alp. Tętniący życiem kurort ma wszystko, czego potrzeba do udanego wypoczynku nad Morzem Śródziemnym. 
<br></br>
Główną arterią miasta jest Promenade des Anglais (Promenada Anglików) z początku XIX wieku z ogrodem Jardin Albert I. To serce Nicei, gdzie zlokalizowane jest mnóstwo kawiarni, klubów i sklepów. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów przybywających do miasta.
<br></br>
W dzielnicy Cimiez znajdują się zachowane ruiny rzymskich term z III wieku, a także ruiny rzymskiego amfiteatru. Inne miejsca warte zobaczenia to: ruiny zamku i romańskiej katedry, pałac senacki (Palais du Sénat), pałac Lascaris oraz Plac Garibaldiego.
<br></br>
 • <strong>Aix-en-Provence</strong>
<br></br>
Kawałek Francji w niebanalnym wydaniu. Warto tu zobaczyć m.in. katedrę St-Sauveur, której budowę rozpoczęto w V, a ukończono dopiero w XVIII wieku. Tutejsza dzielnica uniwersytecka jest porównywana do Dzielnicy Łacińskiej Paryża. Miasto jest znane jako miejsce urodzenia i pracy malarza Paula Cezanne'a. Muzea, które warto zobaczyć to: Le Musée du Vieil Aix, Le Muséum d’Histoire Naturelle oraz Le Musée de Tapisseries.
<br></br>
 • <strong>Antibes</strong>
<br></br>
Popularny kurort z kilkudziesięcioma plażami w okolicy. W samym mieście mnóstwo starych uliczek z kawiarniami i restauracjami. By wejrzeć w przeszłość tego miejsca warto zajrzeć do muzeum archeologicznego, muzeum morskiego oraz - w szczególności - poświęconego pracom Pabla Picasso.
<br></br>
 • <strong>Saint-Tropez</strong>
<br></br>
Któż nie zna przygód sierżanta Ludovica Cruchot, czyli kultowego filmu „Żandarm z Saint-Tropez" z Louisem de Funèsem w roli głównej? Uliczki tego miasteczka to przepiękna sceneria, którą warto zobaczyć na własne oczy. Posmakować kawy w Café Sénéquier – kawiarni w porcie, założonej pod koniec XIX wieku.
<br></br>
W tym niewielkim miasteczku zobaczyć można m.in. twierdzę-muzeum morskie, Musée de l’Annonciade oraz Muzeum Żandarmerii i Kina.
 • <strong>Cannes</strong>
<br></br>
Francuska stolica kina. Główną promenadę miasta wyznacza bulwar La Croisette, wzdłuż którego ciągną się jedne z najdroższych hoteli w mieście (wraz ze słynnym hotelem Carlton - InterContinental). Prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy odbywa się tu od 1946 roku.
<br></br>
 • <strong>Tulon</strong>
<br></br>
Historycznym centrum jest stare miasto rozciągające się pomiędzy portem, Boulevard de Strasbourg oraz Cours Lafayette. Wąskie uliczki, małe placyki oraz mnóstwo fontann.
<br></br>
Miejsca warte odwiedzenia to m.in.: Musée national de la marine, Musée du vieux Toulon et de sa région, Musée des arts asiatiques, Musée d'art oraz Musée d'histoire naturelle de Toulon et du Var.
<br></br>
Lokalne specjały? Cade toulonnaise oraz chichi frégi. Trzeba spróbować.
<br></br>
statystyki

Komentarze (3)

 • BlueGemini(2019-01-08 10:26) Zgłoś naruszenie 00

  Szczególnie zdjęcie nr 1 bardzo zachęca do odwiedzin, baaardzooo...bajzel architektoniczny z blokowiskiem w tle... cudo po prostu!. I podkoloryzowane zdjęcie tego nie zmieni. Sorry, ale na tle tego zdjęcia u nas już od dawna nie ma się czego wstydzić.

  Odpowiedz
 • Luis de Funes(2018-12-04 18:26) Zgłoś naruszenie 00

  A duch żandarma tez tam grasuje ? z kosmitami ?

  Odpowiedz
 • zibi(2018-12-27 20:52) Zgłoś naruszenie 00

  Antibes bardzo piekne,duzo plaz,muzea pablo picassa,mieszkalem 8 lat.Specyficzny mikro klimat.Polecam

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!