Karpacka Troja, unikatowe parowozy i Biskupin. 7 najciekawszych skansenów w Polsce

Takich osad, chałup, zagród i karczm już nie ma. By zobaczyć i posłuchać jak żyli, pracowali, świętowali i tworzyli sztukę nasi praprzodkowie warto odwiedzić jedno z kilkudziesięciu istniejących dziś w Polsce skansenów. Oto siedem najciekawszych propozycji z różnych stron kraju.

Karpacka Troja, fot. Tomasz Bienias / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa

żródło: Wikimedia Commons

Karpacka Troja

Kompleks położony jest w Trzcinicy koło Jasła w woj. podkarpackim. Skansen powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Na terenie skansenu znajdują się najstarsze z dotąd znanych osad obronnych w Polsce.

Karpacka Troja łączy tradycyjną formę skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wiosek otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także pawilon wystawowy m.in. z Salką Małego Odkrywcy przeznaczoną dla przedszkolaków.

W obozie wczesnośredniowiecznych wojowników zwiedzający mają okazję na spotkanie i rozmowę z rzemieślnikami uprawiających pradawne rzemiosła, kobiety i dzieci ubrane w starożytne stroje. W programie edukacyjnym skansenu znajdują się lekcje muzealne, warsztaty oraz zajęcia dla najmłodszych.

fot. Tomasz Bienias / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!