Skarby włoskiej Toskanii: Miasteczka regionu Chianti, Siena i wielka Florencja

Słynący z winnic i średniowiecznych miasteczek region Chianti, archipelag wysp z Elbą na czele, piaszczyste plaże, a ponadto Siena, Lukka i Piza oraz Florencja - stolica regionu. Włoska Toskania to absolutny top najpiękniejszych miejsc globu.

  • <strong>Toskania - góry, plaże, winnice i miasteczka</strong>
<br></br>
Na północ od Rzymu, w środkowych Włoszech, leży region, który zaliczany jest do najważniejszych i najchętniej wybieranych przez turystów z różnych stron świata. Do regionu należą m.in. zachodnie zbocza Apeninów, Kotlina oraz Pogórze Toskańskie, przecięte licznymi dolinami rzek. Kraina jest przede wszystkim wyżynno-górska, dzięki czemu widnokrąg cieszy oko urozmaiconym krajobrazem. Toskańskie wybrzeże słynie zaś z piaszczystych plaż. 
<br></br>
Jednym z większych miast regionu jest Lukka, w której zobaczyć warto zabudowę staromiejską z katedrą San Martino, kościołem San Michele in Foro, bazyliką San Frediano, Piazza dell'Anfiteatro, gotyckimi i renesansowymi pałacami oraz fortyfikacjami.
<br></br>
To jednak dopiero początek listy miejsc, które warto zobaczyć.
<br></br>
  • <strong>Chianti - kraina winnic</strong>
<br></br>
Środkową część Toskanii wypełnia historyczna kraina o nazwie Chianti. Oprócz wina i malowniczych krajobrazów Chianti słynie z niewielkich, ale urokliwych miasteczek. W centralnej części krainy najpopularniejsze z nich to: Radda in Chianti, Gaiole in Chianti, Castellina in Chianti, Greve in Chianti, Quercegrossa oraz Monteriggioni.
<br></br>
  • <strong>Florencja</strong>
<br></br>
Stolica regionu i miasto światowej klasy muzeów i zabytków. Z bardzo długiej listy historycznych pereł, które warto zobaczyć wymienić można np.: Bibliotekę Laurenziana (Biblioteca Medicea Laurenziana), Boboli, Galerię Akademii (Galleria dell’Accademia), Galerię Uffizi (Galleria degli Uffizi), a także Katedrę Matki Boskiej Kwietnej (Cattedrale di Santa Maria del Fiore) oraz Pałac Medyceuszy (Palazzo Medici Riccardi).
<br></br>
  • <strong>Siena</strong>
<br></br>
W Sienie zachowana została w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku (Duomo), której główna fasada została ukończona w 1380 roku. Będąc tutaj zobaczyć warto także główny rynek Piazza del Campo z Palazzo Pubblico i Torre del Mangia oraz ratusz. Zabytkowe centrum Sieny zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
<br></br>
  • <strong>Wyspy Toskańskie</strong>
<br></br>
Po włosku Arcipelago Toscano, czyli grupa kilkudziesięciu wysp (w tym siedmiu dużych) na Morzu Tyrreńskim, pomiędzy wybrzeżem apenińskim a Korsyką. Cały archipelag objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Wysp Toskańskich.
<br></br>
Archipelag rozciąga się na długości 166 km (odległość od wysuniętej najbardziej na północ Gorgony do wysuniętej najbardziej na południe Giannutri) i szerokości 56 km (odległość od wysuniętej najbardziej na zachód Caprai do wybrzeża Toskanii).
<br></br>
Głównym miastem i największym portem jest Portoferraio (na zdjęciu) na słynnej wyspie Elba, na którą 3 maja 1814 zesłany został Napoleon Bonaparte, który przebywał na wyspie do lutego 1815 wraz z resztkami swoich oddziałów – 600 żołnierzami Gwardii Cesarskiej.
<br></br>
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!