Ku’damm, Wyspa Muzeów i Zamek Bellevue. Berlin na weekend

Obok Londynu, Rzymu i Paryża stolica Niemiec jest jednym z najważniejszych miast Europy. Rozległe, z mnóstwem atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Co zatem wybrać na krótki, weekendowy wyjazd? Oto kilka propozycji.

  • <strong>Atrakcje i ważne miejsca</strong>
<br></br>
Wśród wielu ważnych miejsc na mapie stolicy Niemiec na pewno należą: Brama Brandenburska, Reichstag, Mur Berliński oraz Siegessäule – kolumna zwycięstwa. Bardzo wiele ma do zaoferowania tzw. Wyspa Muzeów, na którą składają się: Muzeum Pergamońskie (Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej, Muzeum Sztuki Islamskiej), Stare Muzeum (Muzeum Egipskie i Antikensammlung), Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum oraz Stara Galeria Narodowa. Zobaczenia wart jest także Ratusz, Pałac Charlottenburg oraz Zamek Bellevue.
<br></br>
  • <strong>Reichstag</strong>
<br></br>
Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie, czyli potocznie Reichstag. Od 1994 roku jest miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego (niem. Bundesversammlung), które odbywa się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec. Gmach znajduje się w dzielnicy Tiergarten.
<br></br>
Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894. Do 1918 roku obradował w nim parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach doznał poważnych uszkodzeń wskutek pożaru w 1933 oraz w wyniku działań wojennych. Został odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60. 
<br></br>
Co ciekawe historia miejsca, na którym obecnie stoi gmach parlamentu niemieckiego ma polski wątek. W miejscu tym stał bowiem pałac hrabiego Atanazego Raczyńskiego, polskiego ziemianina i pruskiego dyplomaty, dziedzicznego członka pruskiej Izby Panów. W grudniu 1881 roku Reichstag zdecydował się zakupić działkę Raczyńskiego.
<br></br>
  • <strong>Wyspa Muzeów</strong>
<br></br>
Wyspa Muzeów (niem. Museumsinsel) to północna część Spreeinsel, w centrum Berlina. Jest to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (niem. Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (niem. Neues Museum), Starą Galerię Narodową (niem. Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (niem. Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w.
<br></br>
W 1999 r. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. 
<br></br>
  • <strong>Zamek Bellevue - rezydencja prezydenta Republiki Federalnej Niemiec</strong>
<br></br>
Zamek Bellevue (niem. Schloss Bellevue) to kompleks pałacowy w północnej części parku Großer Tiergarten w centrum Berlina. Zamek został wzniesiony w 1786 przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda, młodszego brata króla Fryderyka II Wielkiego. W 2005 zamek został odrestaurowany. W tym czasie prezydent Niemiec podejmował oficjalnych gości pałacu Charlottenburg. Od stycznia 2006 ceremonie państwowe odbywają się ponownie w Bellevue.
<br></br>
  • <strong>Ku'damm</strong>
<br></br>
Główna ulica zachodniej części Berlina, położona w okręgu Charlottenburg-Wilmersdorf. Ku’damm to potoczny i powszechnie używany przez Berlińczyków skrót od słowa Kurfürstendamm  (dosł. Grobla Elektorska). Ulica łączy Breischeidplatz z Kościołem Pamięci w Charlottenburgu oraz Rathenauplatz w Wilmersdorfie. Nazwa ulicy wywodzi się od słowa Kurfürst, oznaczającego księcia elektora Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
<br></br>
Ulica powstała niemal 500 lat temu jako poprowadzona groblą droga konna z zamku w Berlinie do zamku Grunewald. Droga została rozbudowana do miejskiego bulwaru z inicjatywy kanclerza Ottona von Bismarcka. 
<br></br>
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!