Ku’damm, Wyspa Muzeów i Zamek Bellevue. Berlin na weekend

Obok Londynu, Rzymu i Paryża stolica Niemiec jest jednym z najważniejszych miast Europy. Rozległe, z mnóstwem atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Co zatem wybrać na krótki, weekendowy wyjazd? Oto kilka propozycji.

Reichstag Berlin

żródło: ShutterStock

Reichstag

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie, czyli potocznie Reichstag. Od 1994 roku jest miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego (niem. Bundesversammlung), które odbywa się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec. Gmach znajduje się w dzielnicy Tiergarten.

Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894. Do 1918 roku obradował w nim parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach doznał poważnych uszkodzeń wskutek pożaru w 1933 oraz w wyniku działań wojennych. Został odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60.

Co ciekawe historia miejsca, na którym obecnie stoi gmach parlamentu niemieckiego ma polski wątek. W miejscu tym stał bowiem pałac hrabiego Atanazego Raczyńskiego, polskiego ziemianina i pruskiego dyplomaty, dziedzicznego członka pruskiej Izby Panów. W grudniu 1881 roku Reichstag zdecydował się zakupić działkę Raczyńskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!