Solina, Wetlina, a może Tarnica? Bieszczady na weekend

Uspokajający rytm dzikiej przyrody, cieszące oko krajobrazy - góry, lasy, jeziora w najlepszym wydaniu. Bieszczady to południowo-wschodni zakamarek Polski, który nawet w ciągu kilku dni pozwala odwiedzającym nabrać sił i wypocząć np. nad piękną Soliną lub w drodze na Tarnicę.

 • <strong>Jezioro Solińskie i Polańcyk</strong>
<br></br>
Otoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, a na zachodnim brzegu jeziora znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk z rozbudowaną bazą leczniczą, noclegową oraz wieloma restauracjami i miejscami, gdzie można dobrze zjeść. 
<br></br>
Akwen jest popularnym miejscem uprawiania przede wszystkim żeglarstwa, windsurfingu oraz kajakarstwa. W sezonie letnim po jeziorze kursują stateczki wycieczkowe. 
<br></br>
 • <strong>Wetlina</strong>
<br></br>
Wetlina stanowi jedną z głównych bieszczadzkich baz turystycznych. Przez wieś biegnie nieczynny odcinek Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. We wsi znajduje się Dom Wypoczynkowy PTTK, Schronisko Młodzieżowe oraz jeden hotel, wiele pensjonatów i kilka lokali gastronomicznych.
<br></br>
Szlaki turystyczne do wyboru to m.in.: 
<br></br>
kolor żółty Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Suche Rzeki - Zatwarnica
<br></br>
kolor żółty oraz czerwony Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Smerek (góra) - Smerek (wieś)
<br></br>
kolor żółty szlak turystyczny czerwony Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Połonina Wetlińska (schronisko PTTK „Chatka Puchatka”)
<br></br>
kolor żółty i czarny Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Jaworzec (bacówka PTTK)
<br></br>
kolor zielony i żółty Wetlina (kościół) – Jawornik – Paportna – Riaba Skała
<br></br>
kolor zielony Wetlina – Dział – Mała Rawka – bacówka PTTK „Pod Małą Rawką” – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Przysłup Caryński – schronisko studenckie „Koliba”
<br></br>
 • <strong>Tarnica – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (1346,2 m)</strong>
<br></br>
W rejon tych gór prowadzą zaledwie dwa piesze szlaki turystyczne. Pierwszy to końcowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego (Ustroń – Wołosate), wiodący od schroniska w Ustrzykach Górnych (znaki czerwone). Odcinek ten w swojej końcowej partii jest bardzo atrakcyjny widokowo, prowadząc do przełęczy pod szczytem Tarnicy (1275 m n.p.m.) połoninami Szerokiego Wierchu. Drugim jest bardziej stromy szlak niebieski Biała – Grybów, który prowadzi z Wołosatego bezpośrednio na przełęcz pod szczytem Tarnicy. Z przełęczy na szczyt prowadzi krótki (15 min) boczny szlak koloru żółtego. Tuż przy nim, kilkanaście metrów od szczytu, znajduje się Jaskinia w Tarnicy.
<br></br>
Piesze szlaki turystyczne:
<br></br>
szlak turystyczny czerwony Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – przełęcz pod Tarnicą – Halicz – Rozsypaniec – Przełęcz Bukowska – Wołosate
<br></br>
szlak turystyczny niebieski Wołosate – przełęcz pod Tarnicą – Krzemień – Bukowe Berdo
<br></br>
 • <strong>Łopiennik</strong>
<br></br>
Łopiennik to niewysoki szczyt (1069 m n.p.m.) niedaleko Cisnej, Jabłonek czy Dołżycy. Na zachód odbiega ze szczytu grzbiet łączący się dalej poprzez przełęcz (734 m n.p.m.) z Wysokim Działem. Ze wschodniego stoku odchodzi natomiast grzbiet ku dolinie Solinki. Po południowej stronie szczytu znaleźć można dobry widok na Falową, Smerek i Małą Rawkę.
<br></br>
Piesze szlaki turystyczne:
<br></br>
szlak turystyczny czarny Jaworzec – Falowa – Dołżyca – Łopiennik – Łopienka – Jabłonki
<br></br>
szlak turystyczny niebieski Baligród – Durna – Łopiennik
<br></br>
 • <strong>Połonina Wetlińska</strong>
<br></br>
Jedno z najbardziej popularnych miejsc wędrówek turystycznych w Bieszczadach. Najwyższe partie masywu pokrywają typowe bieszczadzkie połoniny, poniżej 1050 m znajdują się lasy bukowe, które najlepiej zachowały się w dolinie Tworylczyka. Z połonin roztaczają się rozległe widoki i znajduje się tu najwyżej położone bieszczadzkie schronisko: „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.), usytuowane tuż pod Hasiakową Skałą (należy mieć jednak na względzie, że: „Schronisko jest ciasne i zapewnia raczej spartańskie warunki. Wodę dowozi się w kanistrach z dość odległego źródła, jest więc płatna, nawet bez dodatku esencji herbacianej."). 
<br></br>
Szlaki do wyboru:
<br></br>
Główny Szlak Beskidzki: Smerek – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne
<br></br>
szlak turystyczny żółty Połonina Wetlińska (schronisko) – Przełęcz Wyżna
<br></br>
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny czarny Połonina Wetlińska (schronisko) – camping „Górna Wetlinka”
<br></br>
 • <strong>Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy</strong>
<br></br>
Lasy Ciśniańsko-Wetlińskiego Park Krajobrazowy z niedźwiedziami, rysiami i żbikami oraz wieloma rezerwatami przyrody (np. Sine Wiry z unikatową roślinnością oraz dolina rzeki Wetlinki) to kolejny powód, by wypocząć w bieszczadzkim zakamarku Polski. W pobliżu wsi Duszatyn osobliwą atrakcją są Jeziorka Duszatyńskie, które powstały ponad sto lat temu na skutek zatamowania odpłuwu potoku przez osuwisko. By znaleźć się w tych okolicach trzeba wybrać czerwony szlak pieszy: Komańcza – Prełuki – Duszatyn – Jeziorka Duszatyńskie – Chryszczata.
<br></br>
statystyki

Komentarze (4)

 • a sio(2018-08-01 14:16) Zgłoś naruszenie 66

  Nie dajcie się nabrać. W Bieszczadach bylem trzy razy i za każdym razem było gorzej. Bieszczady podzielili między siebie leśnicy z celnikami, trepom zostawiając kilka wydeptanych wybiegów. Pilnują swoich księstw za pomocą niezliczonych zakazów. No i infrastruktura turystyczna - żadna. Nigdy więcej.

  Odpowiedz
 • Obserwator(2018-09-01 13:42) Zgłoś naruszenie 50

  Potwierdzam to co a sio pisze. Byliśmy w tym roku, w Wetlinie, w drodze na Połoninę Wetlińską spotkaliśmy bardzo nadgorliwego strażnika parku, który wypisywał turystom mandaty nawet za zejście o krok ze ścieżki na szlaku. Niekiedy wręcz absurdalne obwinianie turystów. W czasie naszego odpoczynku na ławce,, w wyznaczonym do tego miejscu, ów nadgorliwiec wypisał bodajże 7 osobom mandaty, w wysokości od 50zł w górę, zależnie od tego kto na ile był pokorny, Także, jeżeli chodzi Połoninę Wetlińską to lepiej wybrać inny szlak, bo nie jest przyjemnie być traktowanym z pełną surowością nawet za drobne uchybienie.

  Odpowiedz
 • Bogusław(2018-08-18 11:16) Zgłoś naruszenie 22

  prawdę pisze a sio powyżej.

  Odpowiedz
 • ceper(2018-09-20 21:04) Zgłoś naruszenie 20

  Mówcie, co chcecie, ale: Jeżeli gdzieś wyjechać o tej porze roku, to... tylko w góry! (Oczywiście nie koniecznie akurat w Bieszczady.) Najlepsza pora na górskie wędrówki to właśnie późne lato, ewentualne wczesna jesień. Jest tam wtedy cudownie! Polecam wszystkim!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!