Kaszuby na weekend. 7 miejsc wartych odkrycia

Kaszuby (nazywane w regionalnym etnolekcie Kaszëbë) to pomorska kraina znana nie tylko z wyróżniającej się tradycji i języka, ale także z przepięknych skarbów przyrody: jezior (Raduńskie, Kłodno, Chmieleńskie), lasów, łąk i rzek (Radunia, Łeba, Słupia, Wierzyca). Idealne miejsce na krótki wypoczynek.

Kaszuby, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, fot. M_H.DE, licencja CC-BY-SA

żródło: Wikimedia Commons

Język i kultura Kaszub

Język kaszubski różnicuje się na 20 dialektów i dalej na 70 poddialektów. Barwy regionu to czarny i żółty. Obszar współczesnych Kaszub obejmuje 43 gminy województwa pomorskiego. Kaszubskie tradycje i język szczególnie żywe są w takich miastach jak: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna, Szemud i Władysławowo. Czy stolicą Kaszub jest Wejherowo, Gdańsk, a może Kartuzy? Każda odpowiedź ma swoich zwolenników. O tym, czy dana miejscowość jest kaszubska, świadczy najczęściej obecność dwujęzycznych tablic.

Do miejsc, w których można zasmakować w Kaszubach szczególnie mocno należą m.in.: Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Zachodniokaszubskie w Zamku w Bytowie oraz Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Sam język Kaszubów (kaszëbsczi jãzëk, kaszëbskô mòwa) to w istocie całe mnóstwo gwar, np. słowińska, kabacka, osiecka, żarnowiecka, żukowska, kartusko-goręczyńska, przywidzka, stężycka, lipuska, czy konarska. O tym jak brzmi mówiony kaszubski przekonać się można słuchając np. audycji kaszubskiego radia (radiokaszebe.pl).

Na zdjęciu: Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, fot. M_H.DE, licencja CC-BY-SA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (12)

 • ert@ert-blog.pl(2018-07-04 21:48) Zgłoś naruszenie 1237

  Tzw. regionalizacja dzieli naród polski, trzeba skończyć z tymi "językami" w tym z kszubskim, inne tradycje można zachować; ale nie ogłupiać i nie mącić w głowach dzieciom. Czysta i bogata polszczyzna, to jest cel i zadanie.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • amazing(2018-07-03 10:14) Zgłoś naruszenie 73

  Zdumiewające, co gmina to dwa dialekty? :))))))

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Znawca(2018-07-22 07:10) Zgłoś naruszenie 50

  Zostawcie Kaszuby w spokoju.... zajmijcie się porządkami u siebie...

  Odpowiedz
 • Życzliwy(2018-07-26 10:45) Zgłoś naruszenie 50

  Rzadko komentuję wypowiedzi innych, ale czytając przemyślenia niektórych "polaków" pod niewinną reklamą piękna ziemi kaszubskiej muszę wyrazić swoją opinię co do stanu zdrowia psychicznego naszego społeczeństwa. Niewiele wypowiedzi zawiera merytoryczną treść, większość pokazuje charakter "prawdziwego polaka". "Prawdziwy polak" zawsze musi dowalić bliźniemu kierując się "czystą katolicką miłością bliźniego swego", w myśl zasady, że "prawdziwego polaka" nic tak nie cieszy jak nieszczęście sąsiada. Ta nasza haniebna narodowa cecha była i jest przyczyną wszystkich naszych nieszczęść na przestrzeni dziejów. A więc: Kaszubi trzymają się razem, ciężko pracują od pokoleń i dbają o piękno swej ziemi a więc mają i to boli "prawdziwego polaka", no bo jak to oni mają a ja nie. To im dołożę choćby w komentarzu. I to by było na tyle do "prawdziwych polaków". Więcej miłości dla bliźnich a będzie dobrze:) Pozdrawiam Życzliwy dla Wszystkich

  Odpowiedz
 • W-wa(2018-07-24 11:35) Zgłoś naruszenie 52

  Witam,dlaczego jest tyle zawiści w Naszym Narodzie?przecież nie ważne jest gdzie człowiek się urodził:w mieście,czy na wsi(dawne lata-akuszerki,,Babcie,,odbierały porody na wsi)nie jest też ważne z jakiego województwa się pochodzi(Ślązacy,Kaszubi,itp)czy nawet z jakiego kraju,nie ważna jest też wiara danej osoby(katolicy,muzułmanie i inne wyznania)ważne jest zawsze co dana osoba reprezentuje sobą,jakie jest jej podejście w stosunku do innego człowieka,jej dobroć,czy też agresja wobec innych.Ludzie opamiętajcie się zanim kogoś skrzywdzicie,bo nie my mamy prawo wydawać złośliwe opinie o innych-spójrzmy najpierw na swoje postępowanie i złośliwość zatrzymajmy dla siebie.Pozdrawiam i życzę wszystkim samych dobrych dni.

  Odpowiedz
 • wnerwiony(2018-07-22 17:14) Zgłoś naruszenie 40

  Zostawcie nie tylko Kaszuby w spokoju.Warto pamiętać,że historii kraju nawet ogniem i mieczem tak szybko się nie zniszczy.A jego historię pisali i piszą nie tylko jedynie słuszni Polacy ale również Kaszubi,Mazurzy,Wielkopolanie, Górale,Ślązacy .................bo wszyscy żyją w Polsce.Więc żadna nacjonalistyczna władza tego nie zmieni a oni poza tym nie pozwolą zapomnieć skąd im nogi wyrosły.

  Odpowiedz
 • Szironek(2018-09-25 10:22) Zgłoś naruszenie 10

  Nocleg na Kaszubach nie musi być drogi. Działający, sprawdzony i pewny link na zwrot 50 zł na rezerwację noclegu w booking.com Minimalna wartość rezerwacji uprawniająca do otrzymania zwrotu 50 zł to kwota 100 zł. https://www.booking.com/s/57_6/60666761 Zniżka 50 zł gwarantowana!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!