Zamek Karlštejn, Český Krumlov i Polabí. 7 mniej znanych miejsc w Czechach

Czeskie perły dawnej architektury oraz cuda natury spotkać można nie tylko w stołecznej Pradze i jej okolicach. Adršpach, Český Krumlov czy Zamek Karlštejn to tylko kilka przykładów unikatowych miejsc, które warto poznać.

  • <strong>Adršpach</strong>
<br></br>
Zaledwie 30 km od Wałbrzycha i 60 km od Karpacza. Mała miejscowość wypoczynkowa Adršpach położona jest w Górach Stołowych, które w tej części noszą nazwę Adršpašskoteplické skály w dolinie Adršpašskiego potoku, kilka-kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. 
<br></br>
Atrakcjami tego miejsca są: „Skalne miasto” położone na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody w Adršpašskoteplickich skálach (czes. Národní Přírodní Rezervace Adršpašsko-Teplické Skály), Stározamecký vrch (ruiny zamku Adršpach) oraz punkt widokowy na Křížovym vrchu z przepięknymi widokami na „skalne miasto”, Bukową Górę, Góry Krucze a przy dobrej widoczności również na Karkonosze.
<br></br>
  • <strong>Český Krumlov</strong>
<br></br>
Český Krumlov to nieduże miasteczko położone na południu Czech. Sześć godzin jazdy samochodem z Wrocławia. Nad miastem góruje zamek. Zespół budowli, usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad Wełtawą – jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, po praskich Hradczanach. Najstarsza część tzw. Hrádek – Zameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII wieku.
<br></br>
W 1992 roku zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
<br></br>
  • <strong>Zamek Pernštejn</strong>
<br></br>
Średniowieczny Hrad Pernštejn położony jest na wzgórzu w miejscowości Nedvědice, w kraju południowomorawskim, nad rzeką Svratka i Nedvědička, około 40 kilometrów na północny-zachód od Brna. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków w Czechach.
<br></br>
Pernštejn stał się znany jako marmurowy zamek z powodu marmurowego kamienia używanego do oklejania drzwi i okien.
<br></br>
Zamek powstał prawdopodobnie na początku XIII wieku. Pierwszym znanym właścicielem był Štěpán z Medlovy, o czym po raz pierwszy wspomniano w 1208 r. Renowacja zaplanowana przez Augusta Prokopa w stylu historyzmu nie została zrealizowana i dzięki temu obecny wygląd zabudowań zamkowych odpowiada w dużej mierze XVI-wiecznemu.
<br></br>
  • <strong>Loket</strong>
<br></br>
„Loket” znaczy po polsku „łokieć”. Nazwa miasta pochodzi od kształtu meandru rzeki Ohrzy, w którym zostało posadowione. Zamek Loket został wzniesiony prawdopodobnie już pod koniec XII w., jako pograniczna strażnica. W XV w. należało do najlepiej ufortyfikowanych miast w całej środkowej Europie. Położony 12 km od Karlowych Warów obiekt jest pomnikiem narodowym Czech.
<br></br>
W samym zamku oraz w amfiteatrze w sezonie letnim kalendarz imprez kulturalnych oraz sportowych jest bardzo rozbudowany: odbywają się tu festiwale, koncerty, wystawy oraz rajdy (nadchodzące wydarzenia łatwo sprawdzić na stronie www.loket.cz).
<br></br>
Pragnienia podniebienia nasycić można w restauracji zamkowej albo w kuchni starosłowiańskiej z wytwarzanym lokalnie piwem, pachnącą dymem dziczyzną oraz rybami z pobliskiego stawu, które przyrządza się według starych starych przepisów.
  • <strong>Łaba i Karkonosze</strong>
<br></br>
Karkonosze są dla Czechów najwyższym pasmem górskim. Głównym Grzbietem oraz Grzbietem Lasockim przebiega granica polsko-czeska. Wysoka na 1602 metry Śnieżka jest najwyższym szczytem Czech (oraz Sudetów i Śląska zarazem). Karkonoski Łabski Szczyt wierzchołek ma jeszcze po stronie polskiej, ale Łabska Polana położona nieco niżej jest już czeska i to właśnie na niej swoje źródła ma rzeka Łaba (na Łabski Szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych ze Szklarskiej Poręby). 
<br></br>
W okolicy czeskiego schroniska Labská bouda rzeka spada Labským vodopádem do Labského dolu. Nieco dalej, pomiędzy miasteczkami Jaroměř a Lovosice Łaba rozlewa się na pięknym obszarze zwanym Polabí, gdzie wśród harmonijnie tętniącej natury rozsiane są małe osady, wsie i miasteczka. 
<br></br>
Dolna część Polabí jest nazywana Zahrada Čech (Ogród Czech), z centrum w Litomierzycach. Do Ogrodu Czech prowadzi przełom Łaby - brama Porta Bohemica.
<br></br>
Miasta i miejscowości leżące w obrębie Polabí to m.in.: Budiměřice, Čelákovice, słynny Hradec Králové, Kolín, Křinec, Loučeň, Nymburk, Oskořínek oraz Pardubice.
<br></br>
W każdym z tych miejsc znaleźć można piękne widoki, lokalną kuchnię w dobrym wydaniu i nasycić oczy raz rwącą raz spokojną Łabą.
<br></br>
  • <strong>Zamek Karlštejn</strong>
<br></br>
Gotycki XIV-wieczny zamek w miejscowości Karlštejn, 8 km na wschód od miasta Beroun. Zamek został ufundowany w roku 1348 przez Karola IV, który zasłynął rozbudową Pragi, ufundowaniem tam Uniwersytetu i wzniesieniem nowego mostu - dziś znanemu jako Most Karola.
<br></br>
Główną atrakcją turystyczną i najcenniejszą częścią zamku jest kaplica Świętego Krzyża (kaple sv. Kříže) znajdująca się w Wielkiej Wieży (Velká věž) z bogatym, przypominającym bizantyńskie, wystrojem wnętrza (zdobi je ok. 2200 szlifowanych kamieni oraz 129 (początkowo 130) obrazów tablicowych Mistrza Teodoryka, nadwornego malarza Karola IV.
<br></br>
  • <strong>Zamek Březnice</strong>
<br></br>
Półtorej godziny jazdy od stołecznej Pragi. Szczególną chlubą zamku Březnice jest biblioteka loksańska (czes. Lokšanská knihovna), mieszcząca się w majestatycznych komnatach z malowidłami na belkowym suficie. Jest to najstarsza biblioteka zamkowa w Czechach, która zachowała się w dobrym stanie. Na szczególną uwagę zasługuje także kaplica Najświętszej Maryi Panny w stylu wczesnego baroku, z rokokowymi meblami i kasetonowym sufitem wykonanym przez Carlo Lurago. Inne ciekawe miejsca z zamkowych wnętrz to Salon Afrykański oraz renesansowa jadalnia. Zamek otacza i ozdabia park zaaranżowany w stylu angielskim.
<br></br>
statystyki

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!