Niezwykłe miasta Maroka – miejsca, których nie można przeoczyć

Maroko jest krajem, który uderza we wszystkie zmysły – można tu zdobyć najwyższy punkt Afryki Północnej, a zaraz potem wyruszyć na Saharę. Tutejsze plaże przyciągają turystów z całego świata, a każde z miast, choć pachnie tymi samymi egzotycznymi przyprawami, skrywa w sobie coś unikalnego. Sprawdźcie, gdzie szczególnie warto się udać i jakie atrakcje czekają na miejscu:

Fez, Maroko

autor: ugurhanżródło: Materiały Prasowe

Fez

Fez był stolicą Maroka do 1912 roku i nadal jest uważany za duchowe i kulturalne centrum kraju. Miasto liczy sobie ponad 1200 lat i pełne jest pałaców, muzeów, meczetów, fontann, rezydencji i maleńkich uliczek. Medina, czyli tutejsza starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. IX-wieczne mury przesiąknięte są starożytnymi tradycjami, wypełnia je cudowny aromat przypraw, pełno tu meczetów, sklepików rzemieślniczych i energicznych mieszkańców.

Największym skarbem miasta jest Biblioteka al-Qarawiyyin – najstarsza biblioteka na świecie, która szczęśliwie zaledwie rok temu została ponownie oddana do użytku. Już sam budynek jest zjawiskowy, ale to co najcenniejsze znajduje się wewnątrz – 4 tysiące rzadkich książek i rękopisów, w tym oryginalna kopia "Muqaddima" Ibn Chalduna i najwcześniejsza kolekcja hadisów islamskich. W Fezie znajdziemy także jeden z największych meczetów w Afryce – al-Karaouine (Meczet Andaluzyjski), który został wzniesiony w 859 roku – nauczano w nim Koranu, filozofii i logiki, dlatego do dziś mówi się o nim jako o jednym z najstarszych uniwersytetów świata. W XII wieku budynek został rozbudowany i dziś może pomieścić nawet 20 tysięcy osób. Chociaż nie muzułmanie nie mogą wejść do środka, mogą podziwiać doskonały projekt architektoniczny z zewnątrz.

Warto odwiedzić także słynną garbarnię – Chouwarę. Robotnicy barwią tu skóry tradycyjnym sposobem, w małych kamiennych basenach. Choć znów – samo wejście do garbarni jest często niemożliwe (ze względu na zapach jaki się stąd wydobywa, raczej i tak nie byłoby zbyt wielu amatorów takiej rozrywki), w okolicy jest wiele punktów z których można obserwować cały proces – wystarczy znaleźć sklepowy taras z widokiem.

Źródło: r.pl/maroko >>

statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!