Niezwykłe miasta Maroka – miejsca, których nie można przeoczyć

Maroko jest krajem, który uderza we wszystkie zmysły – można tu zdobyć najwyższy punkt Afryki Północnej, a zaraz potem wyruszyć na Saharę. Tutejsze plaże przyciągają turystów z całego świata, a każde z miast, choć pachnie tymi samymi egzotycznymi przyprawami, skrywa w sobie coś unikalnego. Sprawdźcie, gdzie szczególnie warto się udać i jakie atrakcje czekają na miejscu:

Marrakesz, Maroko

autor: hadynyahżródło: Materiały Prasowe

Marrakesz

Marrakesz, zwany bramą do całego kraju, to dawne cesarskie miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć. W latach sześćdziesiątych była to prawdziwa hipisowska mekka dla artystów takich jak Andy Warhol, Alfred Hitchcock nakręcił tu sceny do „Człowieka, który wiedział za dużo”, była tu Rita Hayworth, lądował nawet odrzutowiec z The Beatles i Rolling Stones, którzy spacerowali po labiryntowych uliczkach średniowiecznej medyny i cieszyli się odpoczynkiem. Dziś Marrakesz uznawany jest za kwintesencję Maroka. Warto zagłębić się pomiędzy czerwone mury, a także poznać pustynię i góry poza miastem. Każda chwila spędzona w tym miejscu, z pewnością zapisze się w naszej pamięci, jako jedna z tych niezapomnianych.

Największa atrakcja miasta to główny plac medyny – Dżami al-Fana. Doceniony przez UNESCO, wibrujący życiem rynek, ożywa o zmierzchu, zamieniając się w olśniewającą scenę rozrywkową. Egzotyczni uliczni artyści, muzycy, tancerze, nawołujący sprzedawcy, tatuatorzy, a nawet zaklinacze węży – znaleźć tu można wszystko. Plac jest ogromny i zatłoczony. Bez problemu znajdziemy jednak miejsce, w którym spróbować można tradycyjnych potraw. Kuchnia i uliczne jedzenie to bowiem kolejny ze znaków rozpoznawczych Dżami al-Fana. Najważniejszym punktem orientacyjnym na placu jest Meczet Koutoubia, przez wielu uważany za najpiękniejszy i najbardziej proporcjonalny meczet na świecie. Ukończony został za czasów panowania dynastii Almohadów, Kalifaakuba al-Mansura (1184-1199). Kiedyś przed jego wejściem swoje stragany rozstawiali sprzedawcy rękopisów, dlatego nawet w literaturze Meczet Koutoubia jest często określany jako "meczet księgarni".

– Innym niezwykłym budynkiem jest Meczet i medresa Alego ibn Jusufa z początku XII wieku. To najstarsza tego typu budowla w mieście, podziwiana ze względu na przepiękne płytki i zdobienia, kolorowe mozaiki i włoski marmur – mówi Piotr Wilk, przedstawiciel biura Rainbow.

Aby zaznać odrobiny spokoju, najlepiej udać się do Jardin Majorelle. Niezwykły ogród stworzony przez francuskiego malarza, Jacquesa Majorelle, w latach 1886 - 1962, skrywa urokliwe uliczki, spokojne strumienie i ponad 300 gatunków oszałamiających roślin z pięciu różnych kontynentów, a wszystko to w centrum kosmopolitycznego, ruchliwego miasta.

Będąc w Marrakeszu koniecznie trzeba też udać się w okoliczne góry. Najwyższy szczyt Afryki Północnej (4167 m n.p.m.), położony jest 63 km na południe od miasta, w Parku Narodowym Tubkal. Jednym z ciekawszych miejsc w Górach Atlasu jest Wąwóz Dades, który wygląda, jakby został wyrwany z planu filmowego (był zresztą wykorzystywany w tym celu). To jeden z najbardziej spektakularnych widoków Maroka – na obu ciemnoczerwonych klifach dumnie prezentują się tradycyjne forty, a w dole roztacza się zielona dolina poprzecinana przez liczne strumienie.

Źródło: r.pl/maroko >>

statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!