Co zwiedzić w Portugalii? Poznaj 5 nieoczywistych miejsc

Portugalia jest ponadczasowym i magicznym miejscem. Dzikie góry i błyszczące jeziora na północy i wschodzie, a na południu i zachodzie rozległe gaje oliwne, ukryte plaże i nadmorskie jaskinie. Gdziekolwiek byśmy się nie wybrali, wszędzie napotkamy rustykalne wioski, kamienie nagle wyrastające czy to z ziemi czy z morza, magiczne lasy i zamki na szczytach wzgórz. Dlatego warto, choć na chwilę porzucić wygody tutejszych kurortów i odkryć całe piękno kraju, poznać miejsca, w których pasterze pieką chleb, produkują domowe wino, miód i oliwę z oliwek, a gościnność jest świętością.

Ria Formosa

autor: bryttażródło: Materiały Prasowe

Ria Formosa

Przepiękna przybrzeżna laguna, która rozpoczyna się u wybrzeży Faro od plaży Garrão i ciągnie przez 60 kilometrów, niemal aż do Taviry, a konkretnie do plaży Manta Rota e Cacela. Lagunę niedawno okrzyknięto jednym z siedmiu naturalnych cudów Portugalii – naprawdę nie można przegapić tego obszaru podczas wakacji w Algarve.

Niezwykły, nieustannie zmieniający się labirynt utworzony przez wyspy barierowe i dwa półwyspy, które chronią go przed Oceanem Atlantyckim. Pierwszy z półwyspów, Ancão, na którym leży miasto Faro, drugi to półwysep Cacela. Pomiędzy nimi leżą przepiękne wyspy o rozległych białych plażach, otoczonych przez krystaliczną wodę – są to Barreta znana również jako Ilha Deserta, Culatra (na której znajduje się latarnia morska Santa Maria), Armona, Tavira oraz Cabanas. W pobliżu często można spotkać miejscowych hodowców skorupiaków, którzy ciężko pracują na farmach małży i ostryg.

Ria Formosa stała się parkiem przyrody w 1987 r. Nowy status dał temu miejscu możliwość lepszego zabezpieczenia i utrzymania systemu lagunowego, a także ochrony flory i fauny, zwłaszcza gatunków wędrownych i ich naturalnych siedlisk. Wciąż jednak można podziwiać niezwykłość tego obszaru. Warto wybrać się na którąś z wysp, korzystać ze słońca i kąpieli w lazurowej wodzie, ale największą atrakcją jest rejs łodzią lub odkrywanie laguny kajakiem. Przy okazji można popłynąć do uroczej wioski Cacela Velha, położonej na wschodnim krańcu Ria Formosa i odkryć jej imponujące dziedzictwo historyczne. Ponadto, z tutejszej fortecy roztacza się fantastyczny widok na pobliskie laguny.

Źródło: r.pl/portugalia >>>

statystyki

Komentarze (1)

  • paseo(2018-03-26 10:22) Zgłoś naruszenie 11

    Gdy będziecie w Algarve i z samochodem,moze w pięknym Portimao albo tuz obok w Praia da Rocha,polecam wypad do caldes de Monchique. malenka miejscowość ,doslownei kilka domow ,sklep z pamiątkami ,wytwornia wody mineralnej i duże zrodlo.latwo przeoczyć,bo trzeba zjecha slabo oznakowanym zjazdem w dol niedaleko od szosy.Miejsc ejest piękne ale nie o to chodzi.panuje tam zdumiewajaca wprost sila aura.od razu po wyjściu z auta czuje się to i to jak,czloweik jest an początku dosłownie oszołomiony a uczucie to narasyta,gdy się pojdzie w strone maleńkiej,zielonej dolnki ,na krawędzi której stoi kilka domow.To silne ,duchow eprzezycie,choc trudno zrozumieć ,co się wlasciwie dzieje.Kto raz tam był,nigdy tego nie zapomni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!