Lwów na weekend. Miejsca warte zobaczenia

Lwów to duże miasto zachodniej Ukrainy, które skrywa w sobie ślady bogatej historii; nie tylko polskiej, ale także wielu innych kultur.

Lwów - widok z wieży ratuszowej, Ukraina

autor: Lestat, licencja: Creative Commons 3.0żródło: Inne

Rynek we Lwowie

Rynek we Lwowie to centralny plac Lwowa. Plac ma kształt prostokątny. Z każdego narożnika Rynku wychodzą po dwie ulice. Centralną część placu zajmował blok śródrynkowy, którego południową ścianę stanowił Ratusz. Po zawaleniu się wieży ratuszowej w 1825 r. cały blok rozebrano i postawiono nowy Ratusz. Dookoła Rynku wznoszą się 44 kamienice prezentujące wszystkie style od renesansu po modernizm. W czterech narożnikach rynku znajdują się studnie-fontanny z początku XIX wieku. Przedstawiają postacie mitologiczne: Neptuna, Dianę, Amfitrytę, Adonisa. Przed Ratuszem stał pręgierz, przy którym wykonywano wyroki. Figura stojąca na jego szczycie znajduje się obecnie w Kamienicy Królewskiej. W 1998 roku Rynek wraz z całą starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Historyk .(2018-03-18 19:07) Zgłoś naruszenie 236

  Trzeba pamiętać i podziękować naszym sojusznikom angielskim i amerykańskim ze tak piękne miasto darowali ruskim,i wyciągać wnioski na przyszłość z historii.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnik(2018-03-18 10:31) Zgłoś naruszenie 176

  warto zobaczyć, ale nalezy brac pod uwagę kilkagodzinne stanie na granicy, bo tak uprzejmie nas załatwiają Ukraińcy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • CyklonB(2018-03-19 12:50) Zgłoś naruszenie 1314

  Lwow odbijemy Kijów zdobędziemy tak śpiewaliśmy na rajdach turystycznych za Gierka - problem wiecznie żywy - kto odpali pierwszy czołg aby wygnać te Ukraińska hołotę z polskiego miasta - Putin (nie Napoleon) dał nam dobry przykład ...

  Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-03-23 21:53) Zgłoś naruszenie 82

  Pozbyliśmy się tego miasta, i tamtejszej małoruskiej ludności, i chwała Bogu...trzeba być czubkiem żeby marzyć i jakichś powrotach i sentymentach. Tak jest dobrze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!