Szczęście w stylu hygge. Co warto zobaczyć w Danii?

Ciepły, morski klimat z krótkimi i łagodnymi zimami i bez upału latem. Ojczyzna baśni Andersena i klocków Lego. Styk Europy i Skandynawii płaski jak naleśnik (najwyższe wzniesienie ma 173 m) z mrowiem wysepek, częściowo niezamieszkanych. Żyje się tutaj w stylu hygge - to znaczy w skandynawskim komforcie i szczęściu.

Dania

żródło: ShutterStock

Atrakcje i kuchnia

Dania to spokojny i bezpieczny kraj, a jej główne atrakcje turystyczne to: Legoland Billund (park rozrywki zbudowany w większości z klocków Lego), Ogrody Tivoli (park rozrywki i ogród), Den Bla Planet (największe nordyckie oceanarium), białe klify na wyspie Mon, Duński Riwiera (piaszczyste plaże) oraz zamki: Frederiksborg i Kronborg.

Typowa duńska kuchnia jest połączeniem tradycyjnej kuchni Skandynawii ze tradycjami kontynentalnymi. Posiłkowi towarzyszy koncepcja hygge (ciepłej i miłej atmosfery, odpowiedniego nastroju). Często spożywane są dania z ryb np.: makreli, śledzia (które bywają jadane w marynowanej słodkiej zalewie albo jako dodatek do kwaśnej śmietany i koperku). Bardzo popularne są kanapki tzw.: smørrebrød, w których dodatkiem do pieczywa jest marynowana wieprzowina, duński bekon, surowa wołowina czy też marynowana na słodko czerwona kapusta. Jednym z najpopularniejszych dań typowo duńskich są frikadeller, czyli kotlety mielone z mięsa wieprzowego i wołowego. Kolejnym słynnym daniem są smażone ziemniaki z cebulą i mięsem zwane biksemad.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!