Mało znany koniec Polski, czyli Warmia na weekend

Warmia to historyczna kraina w obecnym województwie warmińsko-mazurskim. O ile Mazury są popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. o tyle nieco dalej wysunięty na północ kraniec Polski jest rzadziej odwiedzany. Choć skrywa wiele miejsc wartych zobaczenia.

Frombork

żródło: ShutterStock

Frombork

Na mocy pokoju toruńskiego z 1466 miasto wraz z całą Warmią weszło w skład Korony Królestwa Polskiego. We Fromborku przebywał Mikołaj Kopernik, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym niemal nieprzerwanie od roku 1510 do dnia swojej śmierci w maju 1543 roku. Właśnie tutaj Mikołaj Kopernik opracował "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich) – dzieło, które odmieniło dotychczasowe pojęcia o wszechświecie. Zespół katedralny na wzgórzu stał się także miejscem pochówku astronoma.

Głównymi atutami tego miasta są: zabytki, spokój oraz dobre zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Miasto jest również dobrą bazą turystyczną do wycieczek w okolice Fromborka. Główne atrakcje turystyczne miasta i okolic to rejsy po Zalewie Wiślanym, punkty widokowe, umocnienia pozostałe po II wojnie światowej, planetarium i obserwatorium astronomiczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • turysta(2017-11-27 02:22) Zgłoś naruszenie 190

  Gdyby Frombork leżał w Austrii lub we Włoszech, to na lotnisku w stolicy kraju byłby wielki banner "Zwiedzajcie Frombork, miasto w którym żył Kopernik". Polska jako kraj nie potrafi reklamować swoich zbytków i ciekawych miejsc, a ostatnim działaczem, który się przysłużył miastu był Ireneusz Sekuła jako komendant harcerskiej Akcji Frombork 1001.

  Odpowiedz
 • mieszkaniec(2017-11-27 21:08) Zgłoś naruszenie 121

  Na zdjęciu Lidzbarka Warm widać średniowieczne mury obronne (prawy górny róg). Odrestaurowane niedawno za grube pieniądze. Obecnie są zasłaniane budowanymi budynkami handlowo usługowymi na ul Hożej. Podobnie zasłaniana jest perła architektoniczna miasta czyli zamek. Od strony młyna i od strony Łyny. Absolutny skandal ,ale ktoś na to pozwala i ktoś odwraca głowę w inną stronę.

  Odpowiedz
 • Pielgrzym(2017-11-29 12:25) Zgłoś naruszenie 60

  Frombork ze wspaniałymi "ruchomymi" organami, porównywalnymi z oliwskimi, które ongiś promował wspaniały proboszcz katedry ks. Józef Sianko. Ksiądz pojechał na misje do Brazylii http://niedziela.pl/artykul/78448/nd/Wyrwal-malych-Brazylijczykow-z-nedzy Pod posadzką katedry odkryto zaś szczątki kanonika Mikołaja Kopernika i warto oddać po latach utajenia szacunek wielkiemu Zmarłemu. Tymczasem ani akcji ani reakcji nie widać.

  Odpowiedz
 • Piotr(2017-12-01 23:05) Zgłoś naruszenie 50

  Barczewo jest miejscem urodzenia Feliksa Nowowiejskiego, polskiego kompozytora, którego imię nosi Filharmonia w Olsztynie i którego rok obchodziliśmy ostatnio.

  Odpowiedz
 • Marcin Uszat(2017-12-01 01:15) Zgłoś naruszenie 00

  z tych rejonów pochodzi najlepsze 3mmc z Proponuj.pl

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!