Rzym na krótki urlop. Te miejsca trzeba zobaczyć

WIECZNE MIASTO | Kto Rzym zobaczy, spokojnie może z tego świata odejść. W Europie to najważniejsze miejsce, które warto zobaczyć. Historia sprzed tysięcy lat nadal zaklęta w murach i wąskich uliczkach. Majestatyczne budowle i ruiny, włoska kuchnia i śródziemnomorski, gorący klimat w jednym. Osobnym, choć równie ważnym miejscem jest Watykan i Bazylika św. Piotra - serce Kościoła katolickiego.

Rzym

żródło: ShutterStock

Koloseum

Tak jak wieża Eiffla jest symbolem stolicy Francji, tak śmiało można powiedzieć, że architektonicznym symbolem Wiecznego Miasta jest Koloseum. Starożytni mieszkańcy tego miasta nie nazywali tego miejsca w ten sposób Dla nich był to Amfiteatr Flawiuszów (od dynastii cesarzy, którzy w latach 70-72 do 80 n.e. wznieśli tę budowlę). Skąd zatem nazwa Koloseum? Otóż w pobliżu budowli istniał dawniej gigantyczny (gr. „kolossos”) posąg słynnego cesarza Nerona przedstawionego jako Helios (w mitologii greckiej bóg i uosobienie Słońca; jeden z tytanów; utożsamiany z rzymskim Solem).

Dawny amfiteatr przez wieki zmieniał swoje funkcje. W 528 odbyły się tu ostatnie igrzyska. Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, arenę przekształcono w cmentarz. Około 1200 r. rodzina Frangipani przejęła Koloseum i ufortyfikowała je, używając jako zamku. W 1744 zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. Zaprzestano eksploatować go w roli kamieniołomu. Od II poł. XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • zniesmaczony(2017-08-08 10:40) Zgłoś naruszenie 23

    Latem Rzym jest upalny, trudno w nim wytrzymać, i bardzo nudny. Jak długo można zwiedzać ruiny i rozpadające się budowle? Jeden dzień wystarczy, potem nie ma co robić.

    Odpowiedz
  • malenka(2017-08-15 19:31) Zgłoś naruszenie 10

    Tacy ludzie jak ty nie powinni w ogóle jechac do Rzymu Tylko człowiek o mikrej wiedzy może napisac taki komentarz o Rrzymie..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!