Wakacyjny przewodnik po prawie: Co można przewieźć przez granicę?


O czym należy pamiętać, by wakacyjny wyjazd nie był zakłócony zatrzymaniem przez celników lub koniecznością uiszczenia opłat fiskalnych? Zanim wybierzemy się w podróż, warto pamiętać, co można przewozić przez granicę by uniknąć opłat celnych i kar. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o najważniejszych zasadach dotyczących wywozu leków, egzotycznych pamiątek czy czworonogów.

bagaż lotnisko

żródło: ShutterStock

Jakie towary zwolnione są z należności celnych?

Osoby przewożące określone towary z państw trzecich tj. spoza Unii Europejskiej muszą liczyć się z opłatami celnymi. Mogą ich jednak uniknąć przestrzegając określonych norm ilościowych i wartościowych przewożonych w bagażu osobistym towarów. Co do zasady, opłaty nie trzeba uiszczać w przypadku gdy wartość przewożonych towarów nie przekracza równowartości 300 euro w transporcie lądowym i równowartości 430 euro w transporcie morskim i lotniczym. Do tych wartości nie wlicza się m.in. wartości produktów leczniczych, niezbędnych dla potrzeb podróżnego, a także wartości tyto¬niu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholo¬wych przywożonych przez podróżnego, który ukończył 17 lat. Przewóz wyrobów tytoniowych i alkoholu przez granicę rządzi się jednak swoimi prawami. Dla tych towarów także ustalono normy ilościowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • jasio(2017-08-08 20:28) Zgłoś naruszenie 00

    Już niedługo przez granicę będzie można przewozić wyłącznie kacze łajno i to jeżeli będziesz miał aktualną wizę Rosji

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!