Porady

9 listopada 2014 r.

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może korzystać każdy ubezpieczony w NFZ Polak.

EKUZ – jakie prawa posiada ubezpieczony turysta?9 listopada 2014 r.

Podróżując za granicę warto pamiętać o ubezpieczeniu. Podczas wyjazdu, tak jak i na co dzień, może nam przydarzyć się wszystko. Po co więc martwić się o dodatkowe koszty? W dodatku są one często naprawdę gigantyczne. By zapobiec finansowym konsekwencjom niemiłych niespodzianek należy zapoznać się z ofertami pakietów ubezpieczeń. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne wymaga opłaty. Istnieje jednak opcja bezpłatna, a mianowicie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W artykule opiszemy, czym właściwie ona jest i kiedy może nas uratować.

26 października 2014 r.

Polskim podróżnym zazwyczaj najbardziej opłaca się zrobić rezerwację na 7 tygodni przed terminem lotu. Już tylko przestrzegając tej zasady, można zaoszczędzić do 18% średniej ceny biletu na danej trasie. Poza tym, zdecydowanie najlepszym miesiącem na tanie latanie jest listopad - to wtedy ceny biletów są do 12% niższe od średniej rocznej ceny na danym kierunku. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy rezerwacja z dużym wyprzedzeniem lub, odwrotnie, polowanie na bilety last minute, zawsze przynosi oszczędność. Czekanie do ostatniej chwili z zakupem biletu jest ryzykowne - ceny mogą gwałtownie spaść, ale i wzrosnąć.

7 rad, kiedy kupować najtańsze bilety lotnicze26 października 2014 r.

Skyscanner przeanalizował miliony lotów z ostatnich trzech lat, aby ustalić jaki czas jest najlepszy do kupna biletu w danym kierunku. Z jednej strony, istnieją ogólne zasady pozwalające na tańsze kupno biletu. Z drugiej, poszczególne kierunki rządzą się w tej kwestii dodatkowo swoimi prawami.

20 maja 2014 r.

W przypadku uszkodzonego bagażu skargę do przewoźnika należy złożyć w ciągu 7 dni (21 dni w przypadku opóźnienia w dostarczeniu bagażu).

Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?20 maja 2014 r.

Polskich pasażerów podróżujących liniami lotniczymi chronią zarówno przepisy krajowe, jak i ustawodawstwo unijne. Niestety – jak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskie  -  sami pasażerowie wciąż nie znają przysługujących im praw, a przy tym nie zdają sobie sprawy z obowiązków spoczywających na przewoźniku, z którego usług korzystają.

13 marca 2014 r.

Biuro podróży

Poważna choroba pozwoli bezkosztowo zrezygnować z wykupionej wycieczki13 marca 2014 r.

Touroperator nawet, jeśli nie będzie miał wpływu na okoliczności uniemożliwiające powrót, będzie musiał zapewnić turyście lokum i za nie zapłacić. Będzie musiał liczyć się też z tym, że jeśli przed podróżą podniesie jej cenę, konsument będzie mógł bez opłat zrezygnować. Parlament Europejski przyjął właśnie poprawki do nowej dyrektywy turystycznej.

20 listopada 2013 r.

Samolot

Krótsza droga do odszkodowań dla pasażerów linii lotniczych20 listopada 2013 r.

Trwają prace nad proponowanymi przez Komisję Europejską zmianami w prawach pasażerów linii lotniczych. Najważniejszą propozycją jest powołanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej instytucji zajmujących się dochodzeniem roszczeń pasażerów na drodze pozasądowej. Ujednolicenie prawa w tej dziedzinie zwiększy szanse pasażerów na uzyskanie odszkodowania od przewoźnika.