Porady

16 kwietnia 2015 r.

Prawo europejskie, choć reguluje wiele spraw związanych z transportem lotniczym, nie zajmuje się wcale kwestią anulowania biletu po niewykorzystaniu pierwszego odcinka

Kto nie poleciał tam, ten nie przyleci z powrotem16 kwietnia 2015 r.

Kupiłam bilet lotniczy PLL LOT tam i z powrotem. Chciałam polecieć na długo, prawie na trzy miesiące. Bilet zarezerwowałam ze stosownym wyprzedzeniem, taniej, ale bez możliwości zmiany terminu – opowiada pani Katarzyna. – No i okazało się, że lecieć w wyznaczonym dniu nie mogę, wyskoczyły mi ważne sprawy rodzinne. Pomyślałam, że kupię jakikolwiek inny bilet „tam”, natomiast wrócę, korzystając z posiadanego już biletu „z powrotem”. Postanowiłam jednak upewnić się, czy to możliwe. I dowiedziałam się, że absolutnie nie. Że jeśli nie skorzystam z biletu tam, automatycznie anulowany jest bilet z powrotem. Dlaczego

29 marca 2015 r.

Jordania 

W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją bezpieczeństwa i możliwymi aktami terrorystycznymi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży do i przez Jordanię. Osobom przebywającym na terenie Jordanii zaleca się zachowanie wszelkich środków ostrożności, stosowanie się do zaleceń lokalnych władz i służb porządkowych oraz unikanie centrów handlowych. Źródło: MSZ.

Najbardziej niebezpieczne kraje do podróżowania29 marca 2015 r.

Wybierasz się na urlop? Oto miejsca, jakich należy unikać. Ukraina, Syria, Irak, Afganistan, Sudan? Nie tylko państwa w których trwa wojna są niebezpieczne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wyjazdami Polaków nawet do krajów, gdzie działania zbrojne nie mają miejsca.

19 marca 2015 r.

Zasadą jest, że w kłopotach finansowych za granicą musimy radzić sobie samodzielnie

Okradziony za granicą musi sobie radzić sam19 marca 2015 r.

Zostałem okradziony za granicą. Straciłem wszystkie pieniądze w gotówce, karty płatnicze, telefon komórkowy – opowiada pan Krzysztof. – Zostałem z nieopłaconym rachunkiem w hotelu i dosłownie bez grosza. Na szczęście nie ukradziono mi paszportu. Zwróciłem się więc do naszego konsulatu z prośbą o wsparcie. Powiedziano mi jednak, że mogą mi co najwyżej pozwolić zadzwonić do rodziny w kraju, na więcej liczyć nie mogę. Czy polskie placówki dyplomatyczne nie powinny opiekować się obywatelami za granicą w takich przypadkach? – zastanawia się czytelnik.

6 lutego 2015 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera polskich turystów przebywających za granicą pod jednym wszakże warunkiem: że będzie o nich wiedziało.

Wyjeżdżasz w egzotyczną podróż? Zgłoś to do MSZ6 lutego 2015 r.

Wyjeżdżam po raz pierwszy w życiu na samodzielną wyprawę do egzotycznych krajów. Jedziemy we dwoje, zamierzamy podróżować przez Wietnam, Laos, Kambodżę – opowiada pani Bogumiła. – Bardzo cieszę się na tę podróż, będzie to wyprawa mojego życia. Ale mam trochę obaw. Będziemy z dala od kraju, od bliskich i chciałabym czuć opiekę polskich służb dyplomatycznych. Czy one monitorują poczynania i losy Polaków podróżujących do odległych krajów – pyta turystka

9 listopada 2014 r.

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może korzystać każdy ubezpieczony w NFZ Polak.

EKUZ – jakie prawa posiada ubezpieczony turysta?9 listopada 2014 r.

Podróżując za granicę warto pamiętać o ubezpieczeniu. Podczas wyjazdu, tak jak i na co dzień, może nam przydarzyć się wszystko. Po co więc martwić się o dodatkowe koszty? W dodatku są one często naprawdę gigantyczne. By zapobiec finansowym konsekwencjom niemiłych niespodzianek należy zapoznać się z ofertami pakietów ubezpieczeń. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne wymaga opłaty. Istnieje jednak opcja bezpłatna, a mianowicie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W artykule opiszemy, czym właściwie ona jest i kiedy może nas uratować.

26 października 2014 r.

Polskim podróżnym zazwyczaj najbardziej opłaca się zrobić rezerwację na 7 tygodni przed terminem lotu. Już tylko przestrzegając tej zasady, można zaoszczędzić do 18% średniej ceny biletu na danej trasie. Poza tym, zdecydowanie najlepszym miesiącem na tanie latanie jest listopad - to wtedy ceny biletów są do 12% niższe od średniej rocznej ceny na danym kierunku. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy rezerwacja z dużym wyprzedzeniem lub, odwrotnie, polowanie na bilety last minute, zawsze przynosi oszczędność. Czekanie do ostatniej chwili z zakupem biletu jest ryzykowne - ceny mogą gwałtownie spaść, ale i wzrosnąć.

7 rad, kiedy kupować najtańsze bilety lotnicze26 października 2014 r.

Skyscanner przeanalizował miliony lotów z ostatnich trzech lat, aby ustalić jaki czas jest najlepszy do kupna biletu w danym kierunku. Z jednej strony, istnieją ogólne zasady pozwalające na tańsze kupno biletu. Z drugiej, poszczególne kierunki rządzą się w tej kwestii dodatkowo swoimi prawami.