Podróżowanie to popularna i przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Taka aktywność dostarcza nie tylko wielu emocji, ale także umożliwia przeżycie niezapomnianych chwil.

W trakcie podróży może jednak dojść do wielu zaskakujących sytuacji, które mogą obciążyć wakacyjny budżet, a nawet zrujnować wyjazd. Warto dlatego zadbać o odpowiednią ochronę dla siebie i całej rodziny, aby podróż była spokojna i komfortowa.

Dlaczego ubezpieczenie komunikacyjne jest tak ważne w trakcie wakacyjnych wyjazdów?

Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji, to przede wszystkim do głowy przychodzi nam ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia np. pomoc medyczną czy ambulatoryjną za granicą. Jednak podróżując autem, powinniśmy także pamiętać o dobrym ubezpieczeniu komunikacyjnym, które zapewnia szeroką pomoc na wypadek kolizji, stłuczki czy awarii.

Zanim jednak zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego, weź pod uwagę kilka ważnych aspektów:

 • zakres ochrony 
 • czas trwania polisy 
 • wykluczenia od odpowiedzialności
 • sumę ubezpieczenia.

Trzeba pamiętać, że dobra polisa to taka, która zapewnia szeroki zakres ubezpieczenia naszego pojazdu i nas jako podróżujących.

Jeśli szukasz oferty, która zapewnia szeroką ochronę, sprawdź propozycję PKO Moto od PKO Ubezpieczenia. W ramach jednej polisy możesz otrzymać: OC, Auto Assistance, AC, NNW oraz Zieloną Kartę. Więcej o tym ubezpieczeniu przeczytasz na stronie: https://pkoubezpieczenia.pl/ubezpieczenia/samochod

Ubezpieczenie komunikacyjne – co musisz, co możesz ubezpieczyć?

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na dwa, główne typy: obowiązkowe i dobrowolne. Czym się charakteryzują i jakie dają nam korzyści?

Ubezpieczenie OC

To obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zakresem ochrony można objąć przede wszystkim zarejestrowane pojazdy, np. osobowe, ciężarowe lub motocykle. Ubezpieczenie komunikacyjne OC chroni przed konsekwencjami ewentualnych szkód, jakie wyrządzisz będąc uczestnikiem ruchu drogowego, np. w czasie prowadzenia samochodu.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC działa na terenie Polski oraz pozostałych państw Unii Europejskiej, a także Andory, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Podróżując po tych krajach, wystarczy tylko OC – nie musisz wyrabiać Zielonej Karty.

Ubezpieczenie AC

To forma dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego. W zależności od wariantu i zakresu polisy, na którą się zdecydujesz, pojazd będzie chroniony od różnych zdarzeń i wypadków. Standardowo polisa AC zapewnia ochronę przed szkodami, które powstały wskutek m.in.:

 • kolizji z innymi pojazdami lub przedmiotami na drodze
 • działania osób trzecich
 • kradzieży pojazdu
 • zniszczenia pojazdu
 • zdarzeń losowych np. pożaru
 • działania warunków atmosferycznych np. powodzi.

Przed wyjazdem sprawdź, w jakich krajach działa Twoje ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie Assistance

To dobrowolne ubezpieczenie, które chroni w przypadku niespodziewanych zdarzeń w trakcie podróżowania pojazdem np. awarii, kolizji, kradzieży czy uszkodzenia opony. Co dokładnie obejmuje Assistance? Zakres ochrony takiego ubezpieczenia jest uzależniony od oferty danego ubezpieczyciela. Zazwyczaj assistance obejmuje m.in.:

 • naprawę pojazdu
 • zapewnienie auta zastępczego
 • pomoc techniczną w razie awarii
 • holowanie pojazdu z miejsca zdarzenia.

W ubezpieczeniu Auto Assistance od PKO Ubezpieczenia, pomoc możesz otrzymać, podróżując na terytorium wszystkich państw europejskich (w sensie geograficznym), a także w europejskiej części Kazachstanu i Turcji.

Auto Assistance jest dostępne w czterech wariantach. Bardzo ważną kwestią jest wybranie odpowiedniego, który zapewni szeroką pomoc za granicą, np. wysoki limit kilometrów na holowanie, samochód zastępczy nawet na 14 dni, aby można było kontynuować swoją podróż czy otrzymać wsparcie np. w razie zatrzaśnięcia kluczyków w aucie.

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków)

To ubezpieczenie może zagwarantować wsparcie i pomoc finansową w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku drogowego. Jeśli na skutek kolizji doznasz uszczerbku na zdrowiu, to w ramach polisy NNW, w zależności od zakresu jej ochrony, możesz liczyć na wypłatę świadczenia dla Ciebie, a w przypadku śmierci, dla Twoich bliskich.

Zielona Karta

Zielona Karta, to Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego. Potwierdza, że jesteś objęty ubezpieczeniem OC poza granicami kraju. W ramach Zielonej Karty możesz liczyć na ochronę przed następstwem szkód, które wyrządzisz w ruchu drogowym w wybranych krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Planując wyjazd sprawdź czy musisz ją wyrobić. Będziesz jej potrzebował m.in. w Albanii, Azerbejdżanie, Izraelu, Macedonii Północnej, Tunezji, Turcji czy na Ukrainie.

Czy warto ?

Wciąż nie wiesz, czy wykupić ubezpieczenie AC, NNW i Assistance? Czy warto zdecydować się na dodatkową ochronę auta i podróżujących? Zdecydowanie tak! Nigdy nie wiadomo, jakie sytuacje mogą nas spotkać podczas poruszania się autem, zarówno na co dzień, jak i podczas wakacji.

Inwestycja w sprawdzone ubezpieczenie komunikacyjne samochodu może okazać się najlepszą decyzją, jaką podejmiesz. Dlaczego? Dzięki korzystnej polisie nawet w razie niespodziewanych wypadków nie musisz martwić się np. o naprawę uszkodzonego samochodu lub pokrycie szkód powstałych w wyniku kolizji.

Fot. materiały prasowe