Jak przypomniała Michalska, w marcu ubiegłego roku część przejść granicznych została zamknięta z powodu pandemii. Teraz - od najbliższej środy - będą już działały wszystkie drogowe przejścia graniczne na granicy polsko-ukraińskiej.

W środę dla podróżnych zostaną otwarte dla ruchu osobowego przejścia: Zosin – Ustiług i Dołhobyczów – Uhrynów w województwie lubelskim, zaś w województwie podkarpackim przejście Krościenko – Smolnica dla ruchu osobowego i towarowego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony.

"Granice z Ukrainą podróżni mogą przekraczać również w otwartych już wcześniej drogowych przejściach granicznych w: Dorohusku, Hrebennem, Korczowej, Medyce i Budomierzu" - poinformowała ppor. Anna Michalska z SG.

Reklama

Przypomniała, że na polsko-rosyjskim oraz polsko-białoruskim odcinku granicy część przejść pozostaję nadal zamknięta. "Granicę z Rosją można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, zaś granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach, Terespolu oraz w Koroszczynie – tylko samochody ciężarowe" - przekazała Michalska.

Zaznaczyła również, że dodatkowo - na odcinku polskiej granicy, będącej granicą zewnętrzną UE - jest zawieszone przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym.

W związku z obostrzeniami pandemicznymi na polskiej granicy, zarówno tej będącej zewnętrzną jak i wewnętrzną granicą UE w dalszym ciągu istnieje obowiązek odbycia kwarantanny. Granice zewnętrzne UE są zamknięte dla ruchu turystycznego; mogą je przekraczać tylko określone kategorie osób. Szczegółowe informacje na temat zasad przekraczania granic i obowiązku odbycia kwarantanny dostępne są na stronie www.strazgraniczna.pl w zakładce "Informacje dla podróżnych".