Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w środę rozpoczęcie działań związanych z testowaniem paszportów szczepionkowych pozwalających na swobodne podróżowanie w okresie pandemii Covid-19 po krajach UE i strefy Schengen.

Szef rządu przypomniał, że ujawnione przez niego we wtorek w Brukseli informacje o wdrożeniu programu paszportów szczepionkowych powinny stać się faktem do 1 lipca. Dodał, że w najbliższych tygodniach na portugalskich lotniskach montowane będą systemy czytników danych zawartych w takich elektronicznych dokumentach.

“Czerwiec będzie miesiącem testowania tych technologii” - zapowiedział Costa, wyrażając nadzieję, że dzięki paszportowi szczepionkowemu “uda się uratować przynajmniej część wpływów z turystyki”.

Premier poinformował, że do piątku w Portugalii ruszą testy tego typu dokumentu elektronicznego, który ma zawierać m.in. dane o przebytych szczepieniach, a także dotyczące okresu infekcji.

Costa wyjaśnił, że do końca czerwca spodziewa się również zatwierdzenia przez portugalski parlament programu odbudowy gospodarczej. Wezwał rodzimych przedsiębiorców do korzystania z tej pomocy unijnej.

We wtorek podczas szczytu w Brukseli przywódcy państw UE wyrazili zadowolenie w związku z osiągniętym w ubiegłym tygodniu porozumieniem dotyczącym paszportów szczepionkowych.