Włochy, Austria oraz Egipt i Turcja to najpopularniejsze kierunku podróży Polaków w ostatnich tygodniach. Polska Izba Turystyki podsumowała kończące się ferie zimowe.

Sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki Tomasz Rosset podkreśla, że w tym roku warunku atmosferyczne zniechęciły Polaków do wypoczynku w kraju. Tegoroczna zima nie była łaskawa dla narciarzy, stąd dużo osób wyjeżdżało za granicę, głównie do Włoch. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także Austria i Słowacja.

Ci, którzy próbowali uciec od zimy, wypoczywali przede wszystkim w Egipcie i Turcji. Turyści szukający egzotyki wybierali Tajlandię i Dominikanę.

Jak dodaje rozmówca IAR, biura podróży mają przygotowane oferty na najbliższy sezon. Spodziewają się, że najpopularniejsze będą wyjazdy do Grecji, Turcji i Egiptu, a także do Hiszpanii. Rośnie popularność Chorwacji i Bułgarii.

Z danych ministerstwa sportu i turystyki wynika, że w 2012 roku uczestnictwo Polaków w podróżach turystycznych wzrosło o osiem punktów procentowych. W kraju lub za granicą wypoczywało 51 procent mieszkańców Polski.

Górskie gminy podsumowują ferie zimowe i liczą straty

tymczasem górskie gminy podsumowują ferie zimowe i liczą straty. Słaba zima spowodowała mniejsze zainteresowanie przyjazdem do kurortów, głównie narciarzy.
Stracili między innymi właściciele obiektów wypoczynkowych, głównie kwater prywatnych lub pensjonatów. "Rezerwacje były anulowane na bieżąco" - mówi Tomasz Wołowiec, wiceburmistrz Krynicy Zdroju.

Brak zimy najbardziej odczuły przede wszystkim wyciągi narciarskie. "Stok musiał być sztucznie naśnieżany, choć z powodu dodatniej temperatury nie zawsze było to możliwe" - mówi Andrzej Rozlach, kierownik Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka. Jak dodaje, w tym sezonie ze stoku skorzystało o prawie 50 procent mniej narciarzy w porównaniu do ubiegłego.

Słaba zima byłą również odczuwalna dla handlu. "Trudno będzie to nadrobić, sprzedaż nart i odzież była na bardzo słabym poziomie" - mówi Tomasz Teper, właściciel wypożyczalni sprzętu zimowego w Krynicy. Jak przewiduje wiele firm tego typu zapewne zakończy działalność po tym sezonie. "Mniejsze dochody przedsiębiorców oznaczają mniejsze wpływy do budżetu gminy" - dodaje Jan Golba, burmistrz Muszyny. Jak wyjaśnia, wiele z nich ma teraz problem z uiszczaniem podatku.

To już ostatni tydzień ferii zimowych. Wypoczynek kończą między innymi uczniowie z województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego czy opolskiego.