Chorwacja, nazywana „Perłą Adriatyku”, stała się w ostatnich latach jednym z ulubionych miejsc urlopowych w Europie. Region, w którym spotykają się Morze Śródziemne, Alpy i Równina Panońska, jest szczególnie popularny wśród rodzin z dziećmi, które coraz częściej wybierają się tam samolotem. Platforma rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL podpowiada, jak zorganizować rodzinne wakacje na wybrzeżu dalmatyńskim oraz o czym warto pamiętać zabierając dzieci na pokład samolotu.

Rodziny z dziećmi planujące wypoczynek w Chorwacji coraz chętniej wybierają samolot jako środek transportu, gdyż gwarantuje on szybkość, komfort i wygodę podróżowania. „Podczas gdy podróż samochodem trwa około 16 godzin, lecąc samolotem już po dwóch godzinach lotu znajdziemy się nad Adriatykiem”- mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL. „Czynnikiem zachęcającym do podróży samolotem jest bogata oferta połączeń lotniczych. W minionym roku Lufthansa uruchomiła loty z Poznania do Zadaru, natomiast w tym roku w okresie od maja do października z czterech polskich miast będzie można polecieć Eurolotem do Zadaru, Rijeki, Splitu Dubrownika” – dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Ceny / Media

Koszt podróży

Co ciekawe, jak wynika z analizy FRU.PL, koszty podróży samolotem są porównywalne do wydatków związanych z podróżą samochodem. Platforma rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL dokonała analizy kosztów podróży z Warszawy do chorwackiego Splitu w zależności od wybranego środka transportu.

Tabela: Analiza kosztów związanych z podróżą dwóch dorosłych osób i dziecka powyżej 2. roku życia z Warszawy do Splitu i z powrotem.

Dziecko w samolocie

Podróż samolotem bywa dla dzieci dużym przeżyciem. Aby rodzic mógł spełnić wszystkie szczególne potrzeby dziecka podczas lotu, powinien wcześniej zapoznać się z radami, jak podróżować z niemowlętami i małymi dziećmi. Przede wszystkim należy pamiętać, że w myśl dyrektywy Unii Europejskiej, dzieci muszą posiadać własne dokumenty podróży ze zdjęciem paszportowym. Wpisy w paszportach rodziców, bez względu na wiek dziecka, są już nieaktualne. Przed planowaną podróżą, należy wziąć zatem pod uwagę czas wymagany dla wydania paszportu dziecka.

Niezależnie od wyboru linii lotniczej, dzieci poniżej 2. roku życia, określane mianem infant, podróżują na kolanach rodziców lub innych dorosłych opiekunów. Eurolot oraz chorwacki przewoźnik Croatia Airlines na trasach międzynarodowych oferuje niemowlętom 90% zniżkę. Z kolei najmłodsi klienci WizzAir podróżują za stałą opłatą dla niemowląt, która w czasie sezonu wynosi nie więcej niż 113 zł. Na pokładzie Lufthansa podróżne foteliki dziecięce objęte są limitem bezpłatnego bagażu i można je zabrać na pokład wraz z bagażem podręcznym. Podobnie w przypadku lotu na pokładzie Croatia Airlines - rodzice podróżujący z niemowlętami mają prawo do bezpłatnego przewozu jednego składanego wózka lub fotelika. Natomiast podróżując liniami lotniczymi WizzAir nie można wnosić na pokład fotelików samochodowych zaś bezpłatny przewóz w luku bagażowym dotyczy wyłącznie wózka lub fotelika samochodowego.

Dzieci powyżej 2. roku życia podróżują na regularnych siedzeniach pasażerów, przy czym koszt ich biletu lotniczego jest wyższy niż w przypadku biletów dla niemowląt. Podróżnym w wieku od 2 do 15 lat lecącym na pokładzie Eurolotu przysługuje 50% zniżki. Croatia Airlines dla dzieci w przedziale wiekowym od 2 do 12 lat oferuje bilety lotnicze z maksymalnie 50% zniżką. Natomiast dzieciom w wieku od 2 do 14 lat podróżującym liniami Wizzair nie przysługuje rabat, w związku z czym ich bilet lotniczy kosztuje tyle samo co bilet rodzica.

Start i lądowanie

Gdy samolot się wznosi lub opada, w kabinie zwiększa się ciśnienie, a powietrze z zewnątrz zaczyna napierać na błonę bębenkową w uszach. Z tego powodu, zarówno przy starcie jak i podczas lądowania dziecko może odczuwać zmianę ciśnienia. Najprostszą metodą zniwelowania różnicy ciśnień jest zatkanie nosa i przełknięcie śliny. Mamy karmiące powinny przystawić malucha do piersi, lub dać dziecku butelkę z mlekiem bądź innym napojem. Podczas przełykania niemowlę samodzielnie wyrówna sobie ciśnienie. Natomiast w sytuacji, gdy starsze dziecko ma katar, aby wyrównać zmiany ciśnienia powietrza, należy pół godziny przed startem samolotu i po wylądowaniu dać dziecku krople do nosa.