W regionie karkonoskim znajduje się wiele szlaków turystycznych, które bez problemu można pokonać nawet zimą. Do wyboru są trasy różnej długości i o różnych stopniach trudności. Od ścieżek edukacyjnych, na które można wybrać się razem z dziećmi, po wymagające, czarne szlaki dla wytrwałych piechurów. Karkonosze określane są również mianem stolicy nart biegowych. Amatorzy tego sportu mają do dyspozycji kilkanaście szlaków odpowiednich dla mniej i bardziej doświadczonych narciarzy. Coraz większą popularnością cieszą się rakiety śnieżne, które pozwalają wędrować nawet po głębokim śniegu.

Na terenie gmin Jeżów Sudecki i Jelenia Góra, warto wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną „Jak kropla skałę drążyła”. Szlak edukacyjny rozciąga się pomiędzy dwoma wieżami, owianymi długą i ciekawą historią, związaną z regionem karkonoskim. Trasa ścieżki przyrodniczej zaczyna się w Jeleniej Górze i prowadzi wzdłuż rzeki Bóbr, do Siedlęcina. Następnym przystankiem na ścieżce jest Wieża Krzywoustego, Borowy Jar, Cudowne Źródełko i obiekty hydrotechniczne na rzece Bóbr. Kolejnymi punktami na trasie są Schronisko Perła Zachodu, Jezioro Modre i Książęca Wieża Mieszkalna w Siedlęcinie. Trasa zaczyna się przy dworcu PKS, co ułatwia dotarcie na miejsce turystom nieposiadającym własnego środka transportu.

Jelenia Góra zimą oferuje turystom spacer żółtym szlakiem prowadzącym spod siedziby PTTK. Szlak rozpoczyna się w pobliżu dworca PKP i dalej ciągnie się przez Wzgórze Krzywoustego, ścieżką przyrodniczo historyczną, aż do Dworu Czarne. Na terenie miasta atrakcją dla turystów jest Mały Jeleniogórski Trakt Śródmiejski. To świetna okazja do spaceru po mieście, połączonego ze zwiedzaniem. Spacer można zakończyć w jednej z licznych knajpek w rynku.

W Piechowicach znajdziemy wiele tras dla zaprawionych piechurów i osób, które na co dzień nie mają okazji do spacerów. Rozpoczynając wędrówkę z Piechowic przez osiedle Michałowice można się wybrać do Szklarskiej Poręby i Jagniątkowa. Spacerując ta trasą można dotrzeć do Śnieżnych Kotłów, Łabskiego Szczytu, Wielkiego Szyszaka, Szrenicy i innych karkonoskich szczytów. Co wytrawniejsi turyści mogą zaplanować wędrówkę po Karkonoszach z Piechowic aż na Śnieżkę i przełęcz Okraj lub czeską stronę gór. Po drodze koniecznie trzeba zejść na punkt widokowy "Złoty Widok" w Michałowicach - panorama Karkonoszy z tego miejsca jest niepowtarzalna.

Wyruszając z centrum miasta przez osiedle Górzyniec lub Piastów można podziwiać Góry Izerskie i wyznaczyć sobie za cel wędrówki następujące miejscowości: Świeradów, Kopaniec lub Starą Kamienicę. Poruszając się w stronę Gór Izerskich, po drodze, można podziwiać panoramę ze skalnych baszt "Bobrowe Skały" lub odwiedzić "Zakręt Śmierci" w Szklarskiej Porębie. Wszystko zależy od wyboru trasy.

Decydując się na przejście przez Piechowice Dolne, można wybrać 2 warianty: pierwszy to żółty szlak przez Cichą Dolinę, który prowadzi do Jagniątkowa i dalej w Karkonosze. Po drodze warto obejrzeć 700-letniego cisa i sztolnie z czasów II wojny światowej. Drugi to trasa szosą główną nr 366 lub ścieżką leśną powyżej tej szosy w kierunku Sobieszowa, gdzie znajduje się jeden z największych zabytków w historii naszego regionu - zamek "Chojnik".