Rząd nie zamierza zamykać wyciągów narciarskich w sezonie zimowym 2020/2021. Z ich usług będą mogły jednak skorzystać głównie osoby mieszkające w pobliżu takich ośrodków. Dlaczego? Nie otworzą się bowiem ani hotele, ani kwatery prywatne.

Stoki będą zimą otwarte - poinformował dzisiaj na Twitterze wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. To efekt ustaleń sanitarnych oraz konsultacji przeprowadzonych z branżą zarządzającą narciarską infrastrukturą.

Pomimo odsunięcia wizji całkowitego zamknięcia wyciągów, branża musi liczyć się z mocno ograniczoną frekwencją na stokach. Rząd chce bowiem, aby do 17 stycznia 2021 r., czyli także w trakcie trwania ferii zimowych wszyscy pozostali w domach. Do tego czasu nie jest planowanie wznowienie działalności obiektów świadczących usługi noclegowe. Informacja potwierdzona została przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na antenie radia RMF FM. W podobnym tonie przekazał ją w TVP rzecznik rządu Piotr Müller, który powiedział, że pomimo otwartych stoków, zamknięta pozostanie baza noclegowa i restauracje.

Przypomnijmy, że od 7 listopada obowiązuje rozporządzenie rady ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dopuszcza ono świadczenie usług hotelarskich jedynie w kilku przypadkach:

• w zakresie działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych;
• dla gości korzystających z usług w ramach podróży służbowej;
• dla gości będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego;
• dla gości będących osobami wykonującymi zawód medyczny,
• dla gości będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.Co szczególnie istotne, przepisy te dotyczą zarówno hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych oraz gospodarstw agroturystycznych.

Jak się zatem okazuje, miłośnicy jazdy na nartach czy snowboardzie w tym sezonie będą mieli mocno ograniczone możliwości skorzystania z wyciągów. O ile rząd nie wprowadzi całkowitego zakazu przemieszczania się (poza wykonywaniem niezbędnych czynności), to jedyną „legalną” szansą na jazdę na stoku będą jednodniowe wycieczki lub opcje z noclegiem u rodziny czy we własnym górskim domu.

To tyle jeśli chodzi o oficjalne możliwości skorzystania z infrastruktury narciarskiej, dla osób które nie zamieszkują południowej części Polski. Branża turystyczna ratuje się jak może i póki co szczególnie nie przejmuje się nałożonymi na nią obostrzeniami. Rezerwacji na noclegi można dokonywać zarówno przez portale gromadzące miejsca noclegowe jak i bezpośrednio na stronach internetowych poszczególnych ośrodków.