Grecja sezon turystyczny zaczęła jeszcze w połowie czerwca. Od 1 lipca ruszyły loty do najpopularniejszych miejscowości turystycznych.

Wcześniej pisaliśmy, że po przybyciu do Grecji turyści będą losowo poddawani testowi na obecność koronawirusa. Pod koniec czerwca grecki rząd nieco zmieniał zasady wjazdu i podał szczegóły. Teraz kod QR jest obowiązkiem, bez którego podróżujący nie będzie mógł pojechać na wakacje do Grecji.

Kod QR – jak to działa?

Każdy turysta przybywający do Grecji od 1 lipca co najmniej 48 godzin przed wjazdem do kraju musi wypełnić tzw. kartę lokalizacyjną - Passenger Locator Form (PLF). Wypełniając formularz, przybywający podaje takie dane jak: kraj pochodzenia, adres zamieszkania, państwa, w których turysta przebywał w ciągu ostatnich 14 dniu oraz dokładny adres miejsca pobytu w Grecji. Jeżeli turysta nie zamierza przebywać w jednym mieście, musi to zgłosić i podać plan podróży na najbliższe 7 dni.

Po uzupełnieniu wszystkich danych oraz ich analizie przez system, zostanie nadany specjalny QR kod, który należy wydrukować albo zapisać w telefonie. Dzięki temu greckie służby będą miały informacje o przybywającym do kraju i na ich podstawie będą podejmować decyzję o tym, czy turysta musi być poddany testowi na COVID-19.

Jeżeli służby zadecydują o konieczności badania na obecność koronawirusa, do momentu otrzymania wyników turysta będzie musiał poddać się samoizolacji. Grecki rząd tłumaczy, że taka metoda pozwoli zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się COVID-19.

Nowe zasady dla podróżujących obowiązują od 1 lipca do 31 sierpnia br.

Od czerwca w Grecji otwarte są restauracje i kawiarnie. Posiłki można zjeść tylko na zewnątrz, czyli w ogródkach przy restauracji. Maseczki ochronne obowiązują w muzeach, sklepach, galeriach handlowych i transporcie publicznym.