Kuracjuszy, turystów i amatorów spacerów zaprasza w sobotę molo w Sopocie. Z okazji rozpoczęcia sezonu turystycznego i majówki zaplanowano tu kilka koncertów. Z mola odbędzie się też start 20. edycji Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych.

"Ubiegły rok mieliśmy rekordowy - między ostatnią sobotą kwietnia a ostatnią niedzielą września, kiedy obowiązują bilety - molo odwiedziło milion 83 tysiące osób. Kiedy dwa lata temu frekwencja wyniosła ok. 990 tysięcy, to już wydawało się, że osiągnęliśmy maksimum tego, co możliwe. Okazało się, że bariera miliona wejść została jednak przekroczona. Liczymy, że w tym roku pobijemy kolejny rekord" - powiedział w piątek PAP Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot, które zarządza molem.

Sopockie molo podczas jesiennych sztormów zostało częściowo uszkodzone. Żywioł w październiku ub. roku najbardziej zniszczył dolny pomost, do którego przybijają statki Żeglugi Gdańskiej oraz połączone z nim przejście na ostrogę, wzdłuż przystani jachtowej.

Kulwas wyjaśnił, że udało się naprawić bardzo popularny wśród spacerowiczów boczny pomost, z którego można oglądać panoramę miasta. Nie zakończył się natomiast jeszcze remont dolnej części mola, gdzie jest przystanek statków Żeglugi Gdańskiej - został on tymczasowo przeniesiony w inne miejsca sopockiego deptaka. Prace naprawcze, jeśli dopisze pogoda, powinny się zakończyć w połowie maja.

Z okazji otwarcia sezonu turystycznego na sopockim molo przygotowano głównie atrakcje muzyczne.

W niedzielę odbędzie się "Potańcówka Międzypokoleniowa" w wykonaniu Dj Wika i Dj Czarna. Okazja do pląsów będzie także dzień później - w koncertowej muszli wystąpi bowiem Detko Band, zespół grający standardy jazzu tradycyjnego - "happy jazz", swing, dixieland, a także oraz pop i muzykę taneczną całego świata od Glenna Millera poczynając, poprzez The Beatles, na własnych aranżacjach współczesnych przebojów także muzyki rockowej, kończąc. W poniedziałek przed publicznością zaprezentuje się także formacja jazzowa Marcin Stefaniak Quartet.

Kolejne koncerty czekają na miłośników muzyki w środę 3 maja. Wystąpi Sopocka Orkiestra Promenadowa, od ponad 30 lat prowadzona przez Mariana Stefanowicza, muzyka orkiestry Opery Bałtyckiej, a zarazem pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku. Repertuar zespołu obejmuje zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową - arie operowe, operetkowe, musical, standardy jazzowe oraz charakterystyczne marsze dla zespołów dętych. Kolejnym wykonawcą tego dnia będzie Krystyna Durys, zdobywczyni legendarnej "Złotej Tarki" na 44. "Old Jazz Meeting" w Iławie. Wokalistka wykona najpiękniejsze utwory z repertuaru m.in. Billie Holiday, Elli Fitzgerald, Niny Simone i Natalie Cole.

Molo to wizytówka Sopotu i jeden z najpopularniejszych obiektów rekreacyjnych w Polsce. Najbardziej znana część drewniana, oprócz głównego pomostu o długości ponad 511 metrów (z czego 458 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej) obejmuje także pokłady dolne oraz boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Przy głowicy molo od 2011 r. funkcjonuje przystań jachtowa, która może pomieścić do 100 jednostek. Pierwszy drewniany pomost w Sopocie o długości 31,5 metrów został wybudowany przez dr. Jerzego Haffnera w 1827 roku.

Stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie.

Sopockie molo to także część lądowa, czyli Skwer Kuracyjny. To plac o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych, na którym znajdują się zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa, punkty gastronomiczne oraz dużo zieleni. Na placu mogą być organizowane imprezy masowe do 6 tysięcy osób.

W sobotę przed południem z sopockiego mola wystartują uczestnicy 20. edycji Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych. To najstarsza impreza tego typu w Polsce. W tym roku miłośnicy "podróży za jeden uśmiech" mają dotrzeć jak najszybciej do Barcelony.

"Celem w stolicy Katalonii jest camping, którego adres zostanie podany dopiero tuż przed startem. Przewidujemy, że autostopowicze powinny dotrzeć na miejsce najpóźniej w środę 3 maja, ale jeśli ktoś złapie super okazję, to może dojechać i w półtora dnia. Do pokonania jest ok. 2500 kilometrów. To najdłuższa trasa w dotychczasowej historii mistrzostw. Do tej pory rekordowe pod tym względem były zawody w 2012 r., kiedy to uczestnicy mistrzostw jechali z Sopotu do Dubrownika w Chorwacji" - powiedziała w piątek PAP organizatorka imprezy Barbara Zajączkiewicz z Polskiego Klubu Przygody.

Autostopowicze startują w parach. "Raz zrobiliśmy wyjątek. Zgłosił się do nas Rosjanin u progu 80. roku życia. Wyjaśnił nam, że sam podróżuje i nie chce zmieniać swoich przyzwyczajeń. Przymknęliśmy więc już na to oko, tym bardziej, że był on bardzo doświadczony w autostopie, zwiedził w ten sposób prawie cały świat" - dodała Zajączkiewicz.

Zwykle w mistrzostwach autostopowych organizowanych przez Polski Klub Przygody bierze udział kilkadziesiąt ekip. Poza pierwszą edycją, która w 1998 r. ruszyła z miejscowości Janki k. Warszawy, start zawodów odbywa się w Gdańsku lub Sopocie.(PAP)

rop/ agz/

.