Polska w budowie: Do końca roku powstanie ponad 300 kilometrów nowych dróg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obiecuje otworzyć do końca roku ponad 60 km autostrad, 190 km ekspresówek i 50 km innych dróg krajowych, z których duża cześć miała być gotowa już na Euro 2012.

żródło: DGP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obiecuje otworzyć do końca roku ponad 60 km autostrad, 190 km ekspresówek i 50 km innych dróg krajowych, z których dużą część miała być gotowa już na Euro 2012. Kierowcy maja zacząć korzystać m.in. z odcinków autostrad A1 (pod Włocławkiem i przy granicy z Czechami), A4 z Tarnowa do Dębicy, nowych odcinków S8 miedzy Wrocławiem i Łodzią oraz obwodnic Lublina, Augustowa i Bargłowa Kościelnego.

Resort infrastruktury skierował wczoraj do konsultacji znowelizowany – po raz kolejny – program budowy dróg krajowych do 2015 r. Przybyło w nim piec inwestycji. Numer jeden to 60 km autostrady A1 ze Śląska – rodzinnego regionu minister Bieńkowskiej – do Częstochowy (wraz z obwodnicą tego miasta). Szacowany koszt – 3,5 mld zł. Resort dał też zielone światło dla ekspresówki S5 z Nowych Marz do Bydgoszczy za 3 mld zł. Na liście pojawiły się tez fragment S3 z Legnicy do Bolkowa(kilkadziesiąt kilometrów przed granica z Czechami) i obwodnica Suwałk, o która samorząd stoczył w ubiegłym roku istny bój z rządem.

Dokument będzie podstawą do ogłaszania w tym roku nowych przetargów. Trasy maja być gotowe do 2017 r. Jednocześnie GDDKiA rozpoczęła otwieranie ofert z puli postępowań na ponad 800 km o szacunkowej wartości ok. 40 mld zł, które były ogłaszane w 2013 r. Na pierwszy ogień poszła obwodnica Nysy. Okazało się, ze oferty rozpoczynają się od 72 proc. kwoty, jaka zamierzał wydać inwestor. Czy to już kwalifikuje się do rażąco niskiej ceny, która przyczyniła si e do serii upadłości w budowlance?

Według Dyrekcji Gorzów Wlkp. jeszcze nie. Dla porównania: chiński COVEC, który w 2011 r. uciekł z autostrady A2, ofertował poniżej 50 proc. kosztorysu inwestora. W ciągu najbliższych dni ci ag dalszy: w piątek GDDKiA otworzy oferty w przetargu na budowę trasy S19 ze Świlczy do Rzeszowa, a w poniedziałek – na obwodnice Marek pod Warszawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!