« Powrót do artykułu

Polskie drogi dla bogaczy. Przejazd 1 kilometra nawet za... 3,73 zł

Policzyliśmy, ile Polacy muszą płacić za jazdę płatnymi autostradami i drogami w Polsce. I dech nam zaparło. O ile bowiem kierowcy motocykli i samochodów osobowych muszą doliczyć do każdego kilometra od 5 do 30 groszy, to z naszych wyliczeń wynika, że tzw. zawodowcy na niektórych odcinkach płatnych autostrad zapłacą 3,73 zł za kilometr! A to oznacza, że z Warszawy do granicy zachodniej wydadzą dodatkowo nawet... 460 zł.

 • Otwarcie odcinka autostrady A2 zarządzanej przez spółkę Autostrada Wielkopolska, gdzie znaczącym udziałowcem jest Kulczyk Holding SA.
 • Ile zapłacimy za przejazd autostradami A1, A2 i A4
 • Autostrada A2

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (10)

 • cd(2012-07-16 11:17) Zgłoś naruszenie 00

  Budowanie kosztem miliardowych nakładów bramek poboru opłat za przejazd drogami jest przestępstwem w sytuacji gdy brak dróg a stan większości jest katastrofalny. Efektem tego jest wynaturzona rozrzutność gdyż pieniądze nie idą na utrzymanie i budowę dróg a na luksus bytowania szulerów.

  Odpowiedz
 • hellypton(2012-07-16 13:33) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba zainwestować w kolej i zminimalizować transport TIRami - będzie zarówno taniej jak i bezpieczniej.

  Odpowiedz
 • wojtek(2012-07-17 15:58) Zgłoś naruszenie 00

  To chore, autostrady będą pustawe, a ruch będzie się dusił na starych drogach. Czyli przejazd jeszcze zdrożeje - taka pętelka spiralkowa.
  Nic nie potafimy zrobić z sensem?
  Autostrady prywatne to pomyłka, powinny być tylko państwowe, a koszty ich utrzymania wliczone w paliwo (co już kiedyś chyba było, ale się rozmyło).

  Odpowiedz
 • emes(2012-07-17 20:42) Zgłoś naruszenie 00

  Autostrady będą pustawe? Bzdura.
  460zł to jest NIC dla TIRa wiozącego kilkadziesiąt ton towaru.
  Poza tym, opłaty jak najbardziej uzasadnione: cięższe pojazdy wpływają znacząco na stan drogi - popatrzcie na przystanki autobusowe - to tam są największe koleiny.
  Koszty utrzymania wliczone w paliwo? Owszem, tak jest teraz, ale ta kasa idzie na łatanie dziury budżetowej :)
  Natomiast co do opłat w bramkach - to trzebaby sprawdzić statystyki, może jest to dobry pomysł, bo np po autostradach będzie jeździć spory odsetek ruchu np z Niemiec do Ukrainy, Białorusi, Rosji.

  Odpowiedz
 • do nr 4(2012-07-18 15:08) Zgłoś naruszenie 00

  Tyle że na Białorusi koszt "bramki" na autostradzie dla cudzoziemca (osobowy) 3 euro zaś Białorusini nie płacą nic. Od dawna mają te drogi i nikt tam codziennie nie pieje z zachwytu że wybudowano parę kilometrów dróg, nie miota się z taśmą i nożyczkami ażeby "przeciąć" kolejne parę metrów tego "luxusu". W Polsce zaś na tle tych kilkuset kilometrów wreszcie, na szarym końcu za wszystkimi sąsiadującymi krajami, zbudowanej drogi, próbuje się zedrzeć z ludzi na maxa aż się tym ludziom odechce tych dróg, zbudowanych za ich własne pieniądze.
  P.S. Biorąc pod uwagę ceny paliwa w Polsce - te drogi po-pierwsze już dawno powinni powstać, po-drugie - być za darmo.

  Odpowiedz
 • driver(2012-07-22 10:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ten kraj to jest rozbój i grabież w biały dzień, pod ochroną policji. Może na początek ujawnione zostaną umowy zawierane ze tymi spółkami od austostrad? My dajemy na to pieniaze, płacimy podatki drogowe, a oprócz tego rzeźbią nas na ciężka kase w postaci tych dodatkowych podatków drogowych pobieranych przez prywaciarzy.

  Może powinniśmy poznać dokładnie rodzinne i partyjne powiązania zasiadających w tych spółkach od austostrad.

  Głosujcie dalej na PO, będziecie mieć wszystko płatne i nic waszego.

  Odpowiedz
 • albo państwowe albo nos do ......(2012-07-22 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  TYLKO NA JAKIEJ PODSTAWIE WYWŁASZCZANO POD PRYWATNY BIZNES?

  Z tego co wiem wywłaszczać można tylko na cele publiczne, a nie dlatego, zeby prywaciarz robił sobie kokosy na naszym gruncie. Właściciele gruntów, które wywłaszczono pod austostrady płatne i zarządzane przez prywaciarzy powinni zwrócić się do tych prywatnych firm do zwrot nieruhomości. I oczywiści prokuratura powinna zająć się tymi, którzy dopuścili się oszustwa podając, że nieruchomość jest wywłaszczana na cel publiczny.

  Odpowiedz
 • guzik(2012-07-22 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Kierowca zawodowy, czyli przedsiębiorstwo transportowe, koszt przejazdu wliczy w koszty. Zawszystko zapłaci klient, który może w ogóle nie jeździć żadnymi autostradami.

  Odpowiedz
 • bogdan(2012-07-19 22:49) Zgłoś naruszenie 00

  tak!! wszyscy mamcie po troche racje!!! autostrady sa potrzebne!! i sa bardzo drogie!! to prawda!! panstwo niema pieniedzy na budowanie ich!! a prywatni jak w kazdej polskiej branzy biznesu chca zostac milionerami w ciagu miesiaca!! nierozumie dlaczego niezrobiono tak jak w czechach i wykupuje sie winiety na przejazdy autostradami?? to dobry pomysl!! i niepotrzeba kosztownych bramek oplat!!???

  Odpowiedz
 • Zenon(2019-04-18 08:57) Zgłoś naruszenie 00

  To jest polska.lataja dziurke buddzetowa.sejmik I senacik to zaraza.tam uchwalaja idioci

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!