Eden Kaukazu – Gruzja i jej największe atrakcje

Jedno z najmniej odkrytych, ale i najbardziej urokliwych miejsc w Europie. Dla wielu, piękno tutejszego krajobrazu i sielankowa atmosfera przywodzi na myśl utracony raj, a serdeczność i dobroć mieszkańców tylko utwierdzają w tym przekonaniu. Począwszy od wysokich górskich szczytów Kaukazu po winne dolin i magiczne czarnomorskie kurorty – ten kraj ma do zaoferowania naprawdę mnóstwo. Oto tylko fragment atrakcji, które warto zobaczyć podczas podróży do Gruzji:

Tbilisi, Gruzja

autor: vvvitażródło: Materiały Prasowe

Tbilisi: Eklektyczny tygiel

To tutaj, podczas polowania, sokół króla Vakhtanga Gorgasaliego wpadł wprost do gorącej wody. Wypadek doprowadził do odkrycia naturalnych gorących źródeł siarki, a następnie do założenia stolicy (słowo „tibili” w gruzińskim języku oznacza ciepło). Tibilisi, od czasu założenia miasta w V wieku naszej ery, przeszło wiele zmian. Jego położenie na starym Jedwabnym Szlaku przekształciło miasto w wielokulturowe centrum, dziś mające swoje odzwierciedlenie w różnorodności etnicznej i eklektycznej architekturze. Tutaj stare i nowoczesne doskonale łączy się ze sobą, i sprawia, że jest to fascynujące miejsce do zwiedzania.

Pierwsze kroki warto skierować do Abanotubani, na zabytkowe stare miasto, które jest główną tutejszą atrakcją. Spacer to okazja do podziwiania starożytnych murów, świetnie zachowanych gruzińskich i ormiańskich kościołów, meczetów i synagog, można zobaczyć także ruiny północnej zoroastryjskiej świątyni ognia. Najstarsza dzielnica stolicy oferuje różne zabytki, takie jak Twierdza Narikala czy świątynia Metechi, koniecznie zobaczyć trzeba także Ogród Botaniczny.

– Żadna podróż do Tbilisi nie może zakończyć się bez wizyty w jednej z łaźni siarkowych. Wulkaniczne łaźnie w stylu perskim z zewnątrz przypominają kopuły wykonane z cegły, a wewnątrz są pięknie przyozdobione turkusowymi mozaikami. Woda jest w nich naturalnie gorąca, ma 40 ° C i bogata jest w minerały terapeutyczne, dobre dla skóry i zdrowia – mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow.

Aby podziwiać piękną panoramę miasta najlepiej wybrać się na przejażdżkę kolejką linową do parku Mtatsminda. Na szczycie znajdziemy karuzele, kolejkę górską, diabelski młyn, zjeżdżalnie wodne i wiele innych atrakcji.

Ciekawym miejscem jest także gruzińskie Stonehenge, czyli Kroniki Gruzji – wysoka na 30 metrów konstrukcja, znajdująca się nieco poza centrum miasta. Jest to pomnik przedstawiający gruzińskich królów i bohaterów, w jego dolnej części znajdują się sceny biblijne.

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!