Motoryzacja

13 marca 2020 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Systemy autonomicznej jazdy nas zabiją13 marca 2020 r.

Jeżeli choć trochę interesujecie się motoryzacją, to pewnie kiedyś o uszy obiła wam się nazwa Euro NCAP. To organizacja, która sprawdza, jak bezpieczne są nowe auta – rozbija je, a potem przyznaje im gwiazdki i punkty. Raz na jakiś czas przeprowadza też badania wśród konsumentów – a te potrafią zjeżyć włos na głowie. Na przykład nie dalej jak w zeszłym tygodniu NCAP opublikowała raport, z którego wynika, że 70 proc. Europejczyków uważa, że już dzisiaj można kupić samochód, który sam jeździ. Serio.

7 lutego 2020 r.

BMW 750i

Bąk: BMW klasy S? To dyskryminacja!7 lutego 2020 r.

Urzekła mnie historia z ubiegłego tygodnia. Otóż pani Huhana Iripa (mama) oraz Tere i Renell (córki) z Nowej Zelandii udały się na wakacje odchudzające do Tajlandii. Te okazały się tak udane i zaowocowały tak spektakularnymi efektami, że w drodze powrotnej wszystkim trzem paniom odmówiono przelotu klasą biznes na pokładzie dreamlinera.

29 listopada 2019 r.

Do niedawna byłem przekonany, że lubię rocka w każdej postaci, do tego lżejszą formę metalu, czasami trochę brzmień alternatywnych i muzyki klasycznej. Ale niedawno dotarło do mnie, że podczas jazdy nieświadomie zaczynam słuchać tego, co akurat pasuje mi do danego samochodu. Na przykład prowadząc mercedesa CLA 200 nagle zapragnąłem zanurzyć się w rytmach Norah Jones. Bo 1,3-litrowy silnik tego auta wydał mi się równie senny, co jej piosenki. Po pierwszej zwrotce „Sunrise” i wciśnięciu pedału gazu w podłogę poczułem się jak po wyjedzeniu całego zapasu lorafenu (wiecie, to taki środek na opanowanie stanów lękowych) z pobliskiej apteki.

Bąk: Nieświadomie zaczynam słuchać tego, co akurat pasuje mi do danego samochodu29 listopada 2019 r.

No dobra, to co w takim razie pasuje waszym zdaniem do BMW? „Deutschland, Deutschland über alles”? A może coś z repertuaru Rammsteina? Cóż, BMW ma w głębokim poważaniu nasze skojarzenia i zdecydowało, że jego samochody będą grały tak, jak im Hans Zimmerzatańczy. I to dosłownie. Bawarczycy ogłosili, że słynny kompozytor, autor m.in. ścieżki dźwiękowej do filmu „Gladiator”, będzie odpowiadał za dźwięki wydawane przez elektryczne modele marki. Nie, to nie żart.

20 listopada 2019 r.

Nowelizacja może mieć dobre skutki, bowiem powinna obniżyć ceny samochodów hybrydowych, w tym także hybryd ładowanych z gniazdka. W tych przypadkach stawka akcyzy wyniesie 9,3 proc. podstawy opodatkowania.

Zmiany w podatkach 2020: Samochody hybrydowe z niższą akcyzą20 listopada 2019 r.

Od nowego roku 2020, samochody o napędzie hybrydowym mogą stanieć. Wszystko za sprawą znowelizowanej ustawy o podatku akcyzowym, która wejdzie w życie już 1 stycznia 2020 r. Przepisy przewidują, że wysokość stawek podatku akcyzowego na samochody osobowe zostanie uzależniona od rodzaju napędu samochodu oraz pojemności silnika.

1 listopada 2019 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Odpocznij. Inaczej udasz się na wieczny odpoczynek1 listopada 2019 r.

Kilka dni temu, z niedzieli na poniedziałek, tuż przed godziną trzecią w nocy, w wypadku samochodowym zginął Wojtek. Mój kolega. Dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Ojciec, przyjaciel, chórzysta, człowiek na bakier z modą i maszynką do golenia. Wesołek, dżentelmen starej daty, wierny klient koncernów tytoniowych. Tym, co nas połączyło, była miłość nie tylko do samochodów, lecz także do wina, dobrego jedzenia, podróży i życia jako takiego. Czerpał z niego garściami i nie pozwalał, by przelatywało mu przez palce.

28 października 2019 r.

600 mln zł wielkość nowej inwestycji w podwojenie linii produkcyjnej napędów hybrydowych 1.5

Układy hybrydowe do toyoty made in Poland28 października 2019 r.

Japoński koncern, który na początku września ruszył z produkcją dwulitrowych silników do hybryd, właśnie ogłasza kolejną inwestycję. Wyda jeszcze 600 mln zł i uruchomi drugą linię napędów elektryczno-spalinowych 1.5.