Motoryzacja

29 listopada 2019 r.

Do niedawna byłem przekonany, że lubię rocka w każdej postaci, do tego lżejszą formę metalu, czasami trochę brzmień alternatywnych i muzyki klasycznej. Ale niedawno dotarło do mnie, że podczas jazdy nieświadomie zaczynam słuchać tego, co akurat pasuje mi do danego samochodu. Na przykład prowadząc mercedesa CLA 200 nagle zapragnąłem zanurzyć się w rytmach Norah Jones. Bo 1,3-litrowy silnik tego auta wydał mi się równie senny, co jej piosenki. Po pierwszej zwrotce „Sunrise” i wciśnięciu pedału gazu w podłogę poczułem się jak po wyjedzeniu całego zapasu lorafenu (wiecie, to taki środek na opanowanie stanów lękowych) z pobliskiej apteki.

Bąk: Nieświadomie zaczynam słuchać tego, co akurat pasuje mi do danego samochodu29 listopada 2019 r.

No dobra, to co w takim razie pasuje waszym zdaniem do BMW? „Deutschland, Deutschland über alles”? A może coś z repertuaru Rammsteina? Cóż, BMW ma w głębokim poważaniu nasze skojarzenia i zdecydowało, że jego samochody będą grały tak, jak im Hans Zimmerzatańczy. I to dosłownie. Bawarczycy ogłosili, że słynny kompozytor, autor m.in. ścieżki dźwiękowej do filmu „Gladiator”, będzie odpowiadał za dźwięki wydawane przez elektryczne modele marki. Nie, to nie żart.

20 listopada 2019 r.

Nowelizacja może mieć dobre skutki, bowiem powinna obniżyć ceny samochodów hybrydowych, w tym także hybryd ładowanych z gniazdka. W tych przypadkach stawka akcyzy wyniesie 9,3 proc. podstawy opodatkowania.

Zmiany w podatkach 2020: Samochody hybrydowe z niższą akcyzą20 listopada 2019 r.

Od nowego roku 2020, samochody o napędzie hybrydowym mogą stanieć. Wszystko za sprawą znowelizowanej ustawy o podatku akcyzowym, która wejdzie w życie już 1 stycznia 2020 r. Przepisy przewidują, że wysokość stawek podatku akcyzowego na samochody osobowe zostanie uzależniona od rodzaju napędu samochodu oraz pojemności silnika.

1 listopada 2019 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Odpocznij. Inaczej udasz się na wieczny odpoczynek1 listopada 2019 r.

Kilka dni temu, z niedzieli na poniedziałek, tuż przed godziną trzecią w nocy, w wypadku samochodowym zginął Wojtek. Mój kolega. Dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Ojciec, przyjaciel, chórzysta, człowiek na bakier z modą i maszynką do golenia. Wesołek, dżentelmen starej daty, wierny klient koncernów tytoniowych. Tym, co nas połączyło, była miłość nie tylko do samochodów, lecz także do wina, dobrego jedzenia, podróży i życia jako takiego. Czerpał z niego garściami i nie pozwalał, by przelatywało mu przez palce.

28 października 2019 r.

600 mln zł wielkość nowej inwestycji w podwojenie linii produkcyjnej napędów hybrydowych 1.5

Układy hybrydowe do toyoty made in Poland28 października 2019 r.

Japoński koncern, który na początku września ruszył z produkcją dwulitrowych silników do hybryd, właśnie ogłasza kolejną inwestycję. Wyda jeszcze 600 mln zł i uruchomi drugą linię napędów elektryczno-spalinowych 1.5.

6 września 2019 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Do tańca i do… a nie, jednak nie [OPINIA]6 września 2019 r.

Właśnie przeczytałem, że prawie 40 proc. sprzedawanych w Europie nowych samochodów to SUV-y bądź crossovery. Ludzie wchodzą do salonu i mówią: „Chcielibyśmy kupić coś miejskiego, tylko żeby było na szczudłach”. Albo: „Zawsze marzyłem o sportowym coupé, tylko poprosiłbym takie podwyższone, o właściwościach terenowych”. Ewentualnie: „Poszukuję rodzinnego kombi, byleby na wyposażeniu miało drabinkę, po której będę mógł wchodzić za kierownicę. I niech ta drabinka ma o jeden szczebel więcej niż ta w SUV-ie mojego sąsiada”.

29 sierpnia 2019 r.

Branża samochodowa znalazła się w bardzo trudnym położeniu na własne życzenie.

Unijne cele oznaczają dominację aut elektrycznych29 sierpnia 2019 r.

W kwietniu 2009 r. Unia Europejska przyjęła wraz z rozporządzeniem 443/2009 cele redukcji emisji CO2 z samochodów osobowych na lata 2015 oraz 2020. Uzgodniono, że w 2015 r. średnia emisja dla wszystkich wyprodukowanych przez daną firmę samochodów mogła wynieść nie więcej niż 130 g CO2 na przejechany kilometr.