Motoryzacja

30 listopada 2018 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Kocham cię, Stilfser Joch vierblättriges Kleeblatt30 listopada 2018 r.

Chciałbym poznać ludzi, którzy wymyślają nazwy samochodów i paru z nich zapytać, jakie środki psychotropowe zażywają. Dotyczy to m.in. mercedesa, którego gama składa się z ok. 170 modeli. Nic dziwnego, że jakiś czas temu Niemcy stanęli przed koniecznością uporządkowania ich nazewnictwa. Polegało to na tym, że ktoś wrzucił wszystkie litery alfabetu, znane ludzkości cyfry i znaki do jednego worka, porządnie nim wstrząsnął, następnie wysypał na stół i resztę pozostawił ślepemu losowi. Raz ułożyły się tak: Mercedes-AMG GT 63 S 4matic+ 4doors Coupe.

27 listopada 2018 r.

Samochód elektryczny

Czarne chmury nad autami elektrycznymi. Czy wodór okaże się lepszy niż prąd?27 listopada 2018 r.

"Sprzedamy ponad milion samochodów elektrycznych rocznie począwszy od 2025 roku" – zapowiada jeden z największych koncernów motoryzacyjnych. "Od aut na prąd nie ma odwrotu" – przekonuje inny gigant. Problem w tym, że elektryczna przyszłość motoryzacji – przynajmniej w Polsce – jest zasnuta… chmurami. Co będzie paliwem przyszłości?

23 listopada 2018 r.

Mazda 6 2.5 Skyactiv-G

Bąk: Mazda, z konia spadłaś?23 listopada 2018 r.

Od kilku dni po internetach krąży filmik, na którym przedstawiciel polskiego oddziału Mazdy przez 10 minut odpiera zarzuty o to, że samochody japońskiego producenta mają problem z korozją, a do tego często padają łupem złodziei. Skąd takie nagłe wyznanie?

2 listopada 2018 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Lexusem nawet w podróż bez celu [Lexus RX 450h L]2 listopada 2018 r.

Nie jest tajemnicą, że dziennikarze dostają mnóstwo zaproszeń od firm i instytucji, które na łamach prasy chcą się pochwalić swoimi dokonaniami bądź produktami. W redakcjach pism podróżniczych nigdy nikogo nie ma, bo wszyscy akurat robią sobie zdjęcia pod Tadż Mahal albo pływają z delfinami na australijskiej rafie koralowej.

19 października 2018 r.

Łukasz Bąk

Bąk: W kierunku dna [Jeep Wrangler i Jeep Compass]19 października 2018 r.

Uwielbiam stare amerykańskie wozy do tego stopnia, że zacząłem zastanawiać się nad kupnem dużego cadillaca, chevroleta albo buicka. Takiego z lat 80. lub 90. Oczywiście nie miałbym odwagi jeździć nim na co dzień, z kilku powodów. Po pierwsze – miasto, w którym mieszkam, nie przypomina Bronxu, po drugie – nie handluję kokainą, a po trzecie – w związku z tym, że nie handluję koką, to nie stać mnie na wlewanie co 100 km do baku 20–25 litrów paliwa. A, i jeszcze w Polsce mamy zakręty, które auta z USA lubią równie bardzo jak weganie żeberka.

5 października 2018 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Kia, take my money! [Kia Stinger GT]5 października 2018 r.

Rok. Tyle czasu czekałem na to, by móc usiąść za kierownicą tego samochodu. Przede mną mieli go już wszyscy, w związku z czym czułem się trochę jak gość, który poszedł na randkę z dziewczyną zajmującą się zawodowo tym, czym Julia Roberts w filmie „Pretty Woman”. Mówiąc wprost, poczułem się jak Richard Gere.

14 września 2018 r.

Jakub Kapiszewski

Kapiszewski o samochodach elektrycznych: Jak przestałem się bać i nauczyłem kochać 300-kilogramowe baterie14 września 2018 r.

James May, jeden z prowadzących niegdyś program „Top Gear”, powiedział, że samochody na wodór są doskonałymi pojazdami przyszłości – dlatego że działają dokładnie tak samo jak obecne auta. „Wsiadasz i jedziesz, a jak ci się kończy paliwo, zatrzymujesz się, tankujesz i jedziesz dalej” – uzasadniał. Chociaż słowa te padły ponad dekadę temu (dokładnie w 7. odcinku 12. sezonu, w 2007 r.), wodorowa przyszłość wciąż nie nadeszła.

6 września 2018 r.

Łukasz Bąk

H jak samocHód6 września 2018 r.

Moda na auta elektryczne może dobiec końca, zanim na dobre się rozkręci. Są one tylko etapem przejściowym. Ostatnim odcinkiem drogi prowadzącej nas do celu: motoryzacji wodorowej.

5 września 2018 r.

Grzegorz Osiecki i Paweł Borys

Zaskakujący zwrot akcji. PFR będzie współwłaścicielem Solarisa5 września 2018 r.

PFR będzie współwłaścicielem Solarisa. Fundusz nabędzie 35 proc. akcji przewoźnika. Pozostałą część pozyska hiszpańska firma CAF - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zdaniem prezesa PFR współpraca pomiędzy oboma podmiotami ma charakter długoterminowy. (...) Potencjał Solarisa w Polsce zostanie utrzymany - poinformował Borys.