Niemiecka pensja minimalna: Przewoźnicy grożą protestami

autor: PSz04.08.2015, 07:22; Aktualizacja: 04.08.2015, 09:03
bramownica-autostrada-TIR

Wszystko wskazuje na to, że spór pomiędzy Niemcami a Komisją Europejską w sprawie ustawy o płacy minimalnej (MiLoG) zakończy się w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Obowiązująca od stycznia ustawa wprowadza obowiązek stosowania wynagrodzenia w wysokości min. 8,5 euro/h dla wszystkich osób, którzy wykonują pracę na terenie Niemiec. Dotyczy to również kierowców zagranicznych firm transportowych, nawet jeśli tylko przejeżdżają przez terytorium tego kraju.źródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że spór pomiędzy Niemcami a Komisją Europejską w sprawie ustawy o płacy minimalnej (MiLoG) zakończy się w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Obowiązująca od stycznia ustawa wprowadza obowiązek stosowania wynagrodzenia w wysokości min. 8,5 euro/h dla wszystkich osób, którzy wykonują pracę na terenie Niemiec. Dotyczy to również kierowców zagranicznych firm transportowych, nawet jeśli tylko przejeżdżają przez terytorium tego kraju.

KE wszczęła postępowanie, zarzucając niemieckiemu ustawodawcy naruszenie m.in. swobody przepływu towarów i usług. Według informacji Polskiego Radia w przesłanym w lipcu do KE stanowisku Berlin wykluczył możliwość zmiany przepisów. To oznacza, że jesienią komisja skieruje ponowne pismo do rządu w Berlinie, domagając się zmiany przepisów, przynajmniej w stosunku do tranzytu. Potem sprawa zostanie skierowana do trybunału w Luksemburgu.

Tymczasem za przykładem Niemiec poszli Francuzi, którzy swoją ustawą o płacy minimalnej (Loi Macron) objęli pracowników transportu drogowego, a także niebędący członkami UE Norwegowie. Wczoraj przedstawiciele firm transportowych próbowali spotkać się z premier Ewą Kopacz (bezskutecznie). W rozmowach z rzecznikiem rządu poinformowali o możliwości protestów przewoźników, jeśli rząd nie podejmie skutecznych działań dyplomatycznych.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie