statystyki

TSUE ogranicza outsourcowanie kierowców

autor: Łukasz Guza21.07.2020, 18:00
Zdaniem TSUE w omawianej sprawie okoliczności przemawiają za uznaniem, że to przedsiębiorstwa transportowe z Niderlandów, a nie cypryjska spółka, są pracodawcą kierowców. Wobec tego ci ostatni powinni być objęci niderlandzkim systemem zabezpieczenia społecznego. Ostateczna ocena w tej sprawie należy jednak do sądu, który skierował pytanie prejudycjalne.

Zdaniem TSUE w omawianej sprawie okoliczności przemawiają za uznaniem, że to przedsiębiorstwa transportowe z Niderlandów, a nie cypryjska spółka, są pracodawcą kierowców. Wobec tego ci ostatni powinni być objęci niderlandzkim systemem zabezpieczenia społecznego. Ostateczna ocena w tej sprawie należy jednak do sądu, który skierował pytanie prejudycjalne.źródło: ShutterStock

Pracodawcą osoby prowadzącej samochody ciężarowe w transporcie międzynarodowym jest to przedsiębiorstwo, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad nią, ponosi w rzeczywistości koszty wynagrodzenia i jest faktycznie uprawnione do jej zwolnienia.

Decydującego znaczenia nie ma to, że formalnie w umowie o pracę wskazana jest inna firma (np. z innego państwa członkowskiego UE niż to, w którym zamieszkuje pracownik). Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 lipca 2020 r.

Ma on istotne znaczenie dla ustalenia właściwego, krajowego systemu zabezpieczenia społecznego, który stosuje się wobec kierowców. Ograniczy też próby ich outsourcowania lub quasi-delegowania w celu obchodzenia przepisów konkretnych państw członkowskich UE.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie