statystyki

Czas działania strefy płatnego parkowania w gestii radnych

autor: Leszek Jaworski06.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 08.11.2019, 10:29
Nie jest zatem możliwe przeniesienie na organ wykonawczy gminy, przynależnych radzie gminy kompetencji w zakresie określenia czasu pracy strefy płatnego parkowania.

Nie jest zatem możliwe przeniesienie na organ wykonawczy gminy, przynależnych radzie gminy kompetencji w zakresie określenia czasu pracy strefy płatnego parkowania.źródło: ShutterStock

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania i opłaty za postój pojazdów. Jednocześnie upoważniła burmistrza do ograniczenia czasu obowiązywania strefy. Czy rada mogła tę kompetencję przenieść na włodarza?

Rada miejska nie mogła tego zrobić. Artykuł 13b ust. 1 i ust. 4 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej u.d.p.) daje jej bowiem wyłącznie kompetencje do określania opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.

Tymczasem w przywołanej wyżej uchwale rada miejska upoważniła burmistrza do ograniczenia czasu pracy strefy płatnego parkowania. Oznacza to, że rada naruszyła art. 13b ust. 1, 2 i ust. 4 u.d.p. 


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie