statystyki

Zwrot części akcyzy: Przewoźnicy nie mają na co liczyć

autor: Mariusz Szulc18.09.2018, 07:06; Aktualizacja: 18.09.2018, 07:46
Przedstawiciele polskiej branży transportowej planują kolejny apel o fiskalne preferencje.

Przedstawiciele polskiej branży transportowej planują kolejny apel o fiskalne preferencje.źródło: ShutterStock

Polska ma jedną z najniższych cen oleju napędowego w Europie. Dlatego branża transportowa nie ma co liczyć na zwrot części podatku zawartego w cenie paliwa – wynika z odpowiedzi biura prasowego Ministerstwa Finansów na pytanie DGP.

W podobnym duchu resort odpowiedział już na list Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. W maju wystąpiło ono do MF o przyznanie transportowcom prawa do zwrotu części akcyzy zawartej w paliwie. Zrzeszenie powołało się na przykład polskich rolników, którym taka preferencja przysługuje. Zwróciło też uwagę, że w cenie litra oleju napędowego (to na nim głównie jeżdżą ciężarówki) akcyza stanowi ok. 1,3 zł, czyli ponad 26 proc.

Przewoźnicy wskazali również, że na wprowadzenie preferencji pozwala unijna dyrektywa energetyczna 2003/96/WE z 27 października 2003 r. Z jej art. 6–7 wynika, że poszczególne państwa członkowskie mogą zwracać część akcyzy od oleju napędowego wykorzystywanego w pojazdach o masie rzeczywistej powyżej 7,5 tony, pod warunkiem że przestrzegane będą minimalne wspólnotowe poziomy opodatkowania (330 euro za 1 tys. litrów oleju).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie