Prawie 450 km dróg zamierza w tym roku oddać GDDKiA. Ukończone zostaną dłuższe ciągi, m.in. cała droga S8 z Warszawy do Białegostoku i S3 z okolic Szczecina do Bolkowa na Dolnym Śląsku.
Rzutem na taśmę pod koniec minionego roku udało się oddać ponad 100 km tras ekspresowych. Przybyło m.in. ponad 30 km drogi S5 z Wrocławia w stronę Poznania i łącznie ponad 40 km drogi S8 z Warszawy do Białegostoku, w tym m.in. wyczekiwana obwodnicę Marek. Dzięki temu zeszły rok zamknięto z bilansem 350 km oddanych szybkich dróg i obwodnic. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że w 2018 r. ukończonych zostanie o prawie 100 km więcej wygodnych tras. Z tego 410 km to będą drogi ekspresowe. Jeśli to się ziści, byłaby to rekordowa długość otwieranych ekspresówek (dotychczas najwięcej – ponad 330 km – tras ekspresowych udało się oddać w 2012 r.).
W kilku przypadkach wreszcie ukończone zostaną dłuższe ciągi. Po pierwsze, w drugiej połowie roku, po finiszowaniu prac na dwóch fragmentach w rejonie Ostrowi Mazowieckiej gotowa ma być cała ekspresowa trasa S8 między Warszawą i Białymstokiem. Dzięki temu ponad 200-kilometrowy odcinek uda się pokonać w niecałe dwie godziny.