Grzechy operatorów: Kary nałożone przez UOKiK i UKE na firmy telekomunikacyjne w 2014 roku

Oto kilka najciekawszych przypadków łamania prawa i uchybień operatorów telekomunikacyjnych w poprzednim roku stwierdzonych przez regulatorów rynku.

rachunek, umowa, telekomunikacja, telefon

żródło: GazetaPrawna.pl

10.03.2014 - Niezależny Operator Międzystrefowy - Niezgodna z prawem praktyka

Automatyczne przedłużanie umowy na kolejny okres bez pytania konsumenta o zgodę – Prezes UOKiK zakwestionowała praktykę spółki Niezależny Operator Międzystrefowy i nałożyła karę w wysokości blisko 195 tys. zł
Niezależny Operator Międzystrefowy jest przedsiębiorcą telekomunikacyjnym. Postępowanie UOKiK wykazało, że w regulaminie świadczenia usług spółki znajdowało się niezgodne z prawem i niekorzystne dla konsumentów postanowienie.
NOM zastrzegał, że umowa zawarta na czas określony ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny, taki sam okres. Abonenci, którzy chcieli zrezygnować z nowego kontraktu, byli zobowiązywani do złożenia pisemnego oświadczenia, co najmniej 30 dni przed upływem starej umowy.
Praktyka ta wymuszała na konsumentach podejmowanie działań zapobiegających przedłużeniu umowy oraz ograniczała możliwość rezygnacji z usług przedsiębiorcy. Jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami a tym samym niezgodne z prawem. Zdaniem UOKIK przedsiębiorca powinien zapewnić konsumentowi możliwość podjęcia świadomej decyzji dotyczącej przedłużenia umowy na kolejny czas określony informując go o upływającym terminie i przedstawiając mu nową ofertę.
Prezes UOKiK nałożyła na spółkę Niezależny Operator Międzystrefowy karę w wysokości 194 833 zł. Przedsiębiorca zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki dzięki czemu możliwe było obniżenie sankcji. Decyzja nie jest prawomocna spółka odwołała się do sądu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Gość,po raz drugi oszukany po4 latach(2015-01-07 22:46) Zgłoś naruszenie 00

  gratuluję

  Odpowiedz
 • Gość,po raz drugi oszukany po4 latach(2015-01-07 22:46) Zgłoś naruszenie 00

  Oszuści mogą spać spokojnie

  Odpowiedz
 • Oszukany Klient(2015-06-26 16:01) Zgłoś naruszenie 00

  Uwaga!!! Następni oszuści TELEFONIA POLSKA RAZEM podają się za telekomunikację mówią że dzwonią z firmy w której już jesteśmy i chcą tylko przedłużyć umowę, wysyłają kuriera i kurier na miejscu każe podpisać umowę i ją zabiera. Po zorientowaniu się że to nie jest nasza obecna firma z której usług korzystamy jest już za późno, naliczają kary po 1600 zł na pytanie dlaczego przysłaliście rachunek jak nie korzystam z waszych usług i nawet numer ze starej (mojej obecnej firmy) nie został przeniesiony do was nie potrafią znaleźć odpowiedzi, a oczywiście cały czas płacę rachunki w mojej starej firmie. Po prostu nie dajcie się naciągnąć. Banda, osoby w biurze obsługi chyba im płacą za to żeby nam mówili że wszystko zgodnie z prawem, będzie kara.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!