O ile zdrożeją bilety lotnicze do najpopularniejszych miejsc z Polski w okresie świątecznym

Na bazie statystyk przygotowanych przez internetową porównywarkę turystyczną KAYAK sprawdziliśmy, jak różnić się będą ceny biletów lotniczych z Polski do najpopularniejszych miejsc w listopadzie i grudniu. Dla porównania pod uwagę wzięto przeloty w dniach od 15 do 30 listopada oraz od 15 do 31 grudnia, obejmujące okres świąt Bożego Narodzenia.

 • Zobacz dokąd i za le latają Polacy podczas Świąt
 • Bangkok był zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem podróży spośród wszystkich tras wyszukiwanych przez polskich użytkowników KAYAK w ciągu ostatniego kwartału. Bilet w obie strony na trasie z Warszawy do Bangkoku kosztował w listopadzie średnio 2706 PLN. Jak się okazuje, podróże grudniowe wcale nie muszą być droższe. Na trasie do Bangkoku średnie ceny okazały się bowiem o 100 PLN niższe niż w listopadzie. Prawdopodobnie jest to efekt promocyjnych cen, które oferują przewoźnicy operujący do Azji w ramach zachęty do świątecznych podróży.
 • Trasa z Warszawy do Nowego Jorku szczególnie w okresie świątecznym jest bardzo uczęszczana przez Polaków podróżujących do swych rodzin w USA. Nic dziwnego, że bilety do Nowego Jorku w grudniu zdrożały aż o 35% w porównaniu do listopada (z 2222 PLN do 3008 PLN w grudniu).
 • Duża grupa Polonii zamieszkująca w Chicago to z pewnością jeden z wielu czynników, które odpowiadają za świąteczny wzrost cen biletów lotniczych na rejsy z Polski. Wszyscy, którzy dopiero planują zakup biletu, muszą liczyć się z cenami aż 28% wyższymi niż w listopadzie (z 2237 PLN do 2875 PLN w grudniu). Ponadto wpływ na ceny może mieć zmniejszenie ilości bezpośrednich połączeń oferowanych przez narodowego przewoźnika z Warszawy do Chicago- z siedmiu do pięciu tygodniowo.
 • Kolejny popularny wśród Polaków kierunek podróży to Singapur. Ceny biletów na trasie z Warszawy w listopadzie plasowały się średnio na poziomie 3155 PLN (podróż w obie strony) , tymczasem w grudniu są już o 15% wyższe (3634 PLN), co należy tłumaczyć wzrostem cen przelotów z innych europejskich portów lotniczych, z których korzystają także Polacy udający się do Singapuru i innych portów azjatyckich.
 • Zima to idealny moment na podróże do Indii. Okres świąteczny nie miał w tym roku dużego wpływu na średnie ceny biletów z Warszawy do Delhi – w listopadzie średnia cena z wyszukiwań użytkowników KAYAK wyniosła 1658 PLN za podróż w obie strony, podczas gdy w grudniu była ona o niecały 1% wyższa (1668 PLN).
 • Barcelona zimą jest zdecydowanie cieplejsza od Warszawy – a mimo to święta nie są najpopularniejszym okresem na podróż do tego hiszpańskiego miasta. Jak pokazują statystyki KAYAK, średnie ceny za przelot w obie strony są w grudniu niższe o 14% niż w listopadzie. To pokazuje, iż Barcelona jest popularniejsza jako kierunek na jesienne city break niż na spędzanie Wigilii.
 • Stolica Portugalii to podobny przypadek jak Barcelona. Jesienią bilety na tej trasie były o około 24% droższe niż w grudniu (różnica pomiędzy 1467 PLN w listopadzie i 1114 PLN w grudniu).
 • Hongkong – jedna z największych metropolii Dalekiego Wschodu, tętniące życiem miasto i popularny wśród Polaków kierunek podróży. W grudniu średnie ceny biletów na trasie pomiędzy Warszawą a Hong Kongiem były o około 400 PLN wyższe niż w listopadzie (wzrost o 15%). Z racji braku bezpośredniego połączenia z Polską wzrost cen biletów lotniczych do Hong Kongu należy przypisywać zwiększonej popularności tego kierunku wśród pasażerów rozpoczynających podróż z innych europejskich portów przesiadkowych, jak Amsterdam czy Londyn, a nie samym zwiększeniem zainteresowania na trasie z Polski.
 • Miami znalazło się na dziewiątym miejscu spośród najpopularniejszych kierunków podróży z Polski wyszukiwanych przez użytkowników serwisu KAYAK. Podobnie jak w przypadku innych miast w USA, tak i podróże do Miami zdrożały w okresie świątecznym – ceny urosły aż o 21% (z 2103 PLN w listopadzie do 2558 PLN w grudniu).
 • Z przelotów pomiędzy Polską a stolicą Wietnamu korzystają zarówno turyści, jak i członkowie społeczności wietnamskiej zamieszkującej w Polsce. Niestety, odkąd narodowy przewoźnik zrezygnował z bezpośrednich lotów z Warszawy do Hanoi, podróże w tym kierunku stały się nie tylko dłuższe, ale i droższe. Dodatkowo listopad i grudzień to okres wyjątkowo wysokich cen na tej trasie. Średnia cena za bilet w obie strony w listopadzie wyniosła ponad 5000 złotych! W tej sytuacji małym pocieszeniem jest fakt, że na święta bilety nieco staniały – różnica wynosi niecałe 5%. Na szczęście po Nowym Roku ceny biletów będą już zdecydowanie niższe - obecnie można je zarezerwować już od 3000 złotych.
 • Paryż to prawdziwy bestseller wśród europejskich kierunków podróży wybieranych przez Polaków. Mimo to święta Bożego Narodzenia najwyraźniej nie są preferowaną porą podróży na tej trasie - bilety w tym czasie nie tylko nie podrożały, ale nawet staniały o ponad 12% (ze średniej ceny 634 PLN do 554 PLN). Prawdopodobnie podwyżki cen szykują nam się na samego Sylwestra czy Walentynki. A tymczasem - nic, tylko jechać do Paryża!
 • Filipiny stają się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród Polaków spędzających jesienny czy zimowy urlop w Azji. Ze względu na brak bezpośredniego połączenia należy liczyć się z dość długą podróżą i koniecznością przesiadki. Ceny biletów na podróże od połowy do końca listopada wyniosły średnio 3 364 PLN, natomiast w grudniu są już o ponad 25% droższe i wynoszą średnio 4264 PLN.
 • Tel Aviv to atrakcyjne miejsce na wypoczynek pełen słońca i ciepła – zwłaszcza, kiedy w Polsce temperatury znacznie spadają. Bilety na podróże w listopadzie można było kupić średnio za 1275 PLN, natomiast ceny przelotów w grudniu są wyższe o około 10% (średnio 1402 PLN).
 • Madryt podlega podobnym tendencjom co Paryż czy Barcelona, bowiem podróże grudniowe są tańsze niż w listopadzie – o około 5%. Miasto doskonałe na city break jesienią czy wiosną mniej przyciąga turystów w okolicach Świąt, o czym świadczy także zmniejszenie liczby rejsów sezonie zimowym z siedmiu do pięciu tygodniowo przez Polskie Linie Lotnicze LOT.
 • Wielbiciele Turcji, którym nie będzie żal zrezygnować ze świąt przy rodzinnym stole, powinni szykować portfele, bowiem bilety lotnicze do Istambułu w grudniu są średnio o 27% tańsze niż w listopadzie – jak pokazują statystyki wyszukiwań przez serwis KAYAK. Z pewnością różnica między cenami – odpowiednio 1154 PLN w listopadzie i 835 PLN w grudniu – może zachęcić do małego odstępstwa od tradycji na rzecz ciekawej podróży.

Artykuły powiązane

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!