Dilidżan, Tatew i Chor Wirap. Miejsca, które warto zobaczyć w Armenii

Malownicze, górskie krajobrazy, gościnni Ormianie i znakomita kuchnia. Armenia skrywa w sobie wiele skarbów oraz pięknych miejsc, które warto zobaczyć

  • <strong>Klasztor Tatew</strong>
<br></br>
W południowej części kraju (250 km od Erywania), niedaleko miasta Goris w prowincji Sjunik, warto zwiedzić malowniczo położony klasztor Tatew. Istniejący tu od ponad 1200 lat (!) kompleks stoi na skraju głębokiego wąwozu rzeki Worotan. W przeszłości siedzibę miał tu jeden z najważniejszych ormiańskich średniowiecznych uniwersytetów (Uniwersytet Tatew), który przyczynił się do zachowania ormiańskiej kultury oraz rozwoju lokalnej nauki, religii, filozofii i sztuki. Można tu nie tylko poczuć ducha minionych epok oraz poznać historię burzliwych wydarzeń, ale także nacieszyć oczy znakomitym krajobrazem.
<br></br>
Atrakcją, z której koniecznie trzeba skorzystać jest działająca od 2010 roku niemal 6-kilometrowa kolejka linowa o nazwie Skrzydła Tatewu, która zapewnia 12 minut wspaniałego widoku na okolice. Kolejka kursuje na trasie od wioski Halidzor do klasztoru i z powrotem. Jest to najdłuższa na świecie jednosekcyjna kolejka linowa, o największej odległości między sąsiednimi punktami podparcia liny (wpisana do księgi rekordów Guinessa).
<br></br>
  • <strong>Erywań</strong>
<br></br>
Stolica i najważniejsze miasto Armenii. Sercem jest tu 90-letni plac Republiki otoczony gmachami rządowymi. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się tu Muzeum Historii Armenii, które pozwala w pigułce poznać przeszłość tego zakątka Ziemi (m.in. wpływy greckie, początki chrześcijaństwa, związki z Egiptem, Asyrią, Rzymem i Bizancjum, wojny z Persją i Arabami oraz okresy okupacji tureckiej i perskiej). W tym samym budynku mieści się także Narodowa Galeria Armenii. 
<br></br>
Jedyną świątynią muzułmańską w Erywaniu jest Błękitny Meczet a najstarszym ocalałym kościołem - Katoghike (w centrum miasta przy ulicy Abowiana). Zobaczyć warto również fabrykę słynnego koniaku Ararat oraz architektoniczną niezwykłość - Kaskady przy placu Tamaniana.
<br></br>
  • <strong>Kaskady w Erywaniu</strong>
<br></br>
Architektoniczna osobliwość stolicy. Kaskady, szerokie na 50 m, mają 572 stopnie. Wysokość od najniżej położonego punktu (plac Tamaniana) do najwyżej położonego punktu Kaskad wynosi 302 m. Wewnątrz kaskad wybudowano windę, która bezpłatnie umożliwia wjazd na górę. Na górze Kaskada planowana była budowa dużego szklanego muzeum. Budowa rozpoczęła się, jednak po kilka latach stanęła w miejscu. Powyżej tej niedokończonej części, wznosi się taras widokowy, wznoszący się na wysokości 450 metrów powyżej placu Tamaniana. Ze szczytu tarasu rozciąga się wspaniały widok na miasto, a przy dobrej pogodzie także na Ararat.
  • <strong>Kuchnia ormiańska</strong>
<br></br>
Niezależnie od miejsc, które zwiedzimy w Armenii, warto zasmakować w lokalnych potrawach i napojach. Kuchnia ormiańska ma przynajmniej kilka dań, które uważa się za typowe dla tego kraju. Wśród nich m.in. harissę, czyli gulasz z długo gotowanych pszenicy i mięsa. Do wyboru mamy także chasz - danie z wołowiny lub jagnięciny podawane z suszonym, pokruszonym lawaszem (tradycyjnym ormiańskim chlebem) i czosnkiem. Tradycyjnym daniem jest także dolma (mięso mielone owinięte w liście winogron). Podobnie jak w Turcji do potraw podaje się tu często ajran (napój z jogurtu i wody). Z alkoholi warto spróbować wytwarzanej w Armenii brandy (koniaku), która pod marką Ararat znana jest na całym świecie.
  • <strong>Dilidżan</strong>
<br></br>
Popularne uzdrowisko, które ze względu na swoją urodę nazywane jest ormiańską Szwajcarią. W zalesionym i zacisznym Dilidżanie mieszka wielu ormiańskich artystów, kompozytorów i filmowców. Podziwiać tu można tradycyjną ormiańską architekturę.
  • <strong>Klasztor Chor Wirap</strong>
<br></br>
Popularne miejsce licznie odwiedzane przez turystów. Położony jest 8 km na południe od miasta Artaszat, w pobliżu granicy z Turcją z dobrym widokiem na górę Ararat.
<br></br>
  • <strong>Sewański Park Narodowy</strong>
<br></br>
Ormiańską florę i faunę najlepiej podziwiać w miejscach mniej obleganych przez turystów. Dobrą sposobność daje do tego Sewański Park Narodowy, który obejmuje ochroną jedno z największych jezior wysokogórskich na świecie. 
<br></br>
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!