Internet mobilny, wersja średniowieczna: Gwarantowana prędkość w T-Mobile i Play to 8 kb/s

autor: Piotr Dziubak24.09.2013, 06:54; Aktualizacja: 24.09.2013, 07:48
Internet telefon

Po 13 latach rozwoju mobilnej sieci firmy gwarantują nam minimalną prędkość transmisji: 8 kb/s.źródło: ShutterStock

Korzystasz z mobilnego internetu? Operator reklamował szybkie łącze do 15 Mb/s? Zajrzyj do regulaminu usługi. Gwarantowana prędkość internetu wynosi... 8 kb/s – prawie dwa tysiące razy mniej. Taki zapis znajduje się w regulaminach świadczenia usług telekomunikacyjnych na rzecz abonentów T-Mobile oraz w sieci Play.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • Ulumulus(2014-03-22 23:41) Zgłoś naruszenie 10

    Nie polecam "t mobile" nikomu...
    Mam wykupiony pakiet, ale dosłownie 30 gr na koncie, a prędkość zmalała do minimum, już raz tak miałem i po doładowaniu zaraz speed up.
    WTF ja się pytam ? oni stosują zasadę "jak nie masz, to ci zabierzemy reszte".

    Odpowiedz
  • krzysztofzak(2013-10-14 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    całe szczęście nasz kraj idzie do przodu. powoli ale jednak idzie.
    osobiście od pół roku zrezygnowałem z internetu kablowego, na rzecz mobilnego modem Lte Plusa, w moim mieście jest dobry zasięg także transfer mam rewelacyjny filmy ściągają sie tak szybko, brak zacięć na YouTube gdzie ostatnio codziennie siedzę, A Plus zrezygnował z limitu także cud i miód.

    Odpowiedz
  • KCz(2013-10-06 13:56) Zgłoś naruszenie 10

    A ja uważam Panie (Pani) IT, że jak firma reklamuje internet mobilny do 15 Mb/s to minimalna prędkość nie powinna być niższa od dwu lub trzykrotnie niższej, czyli minimum 5 Mb/s. Dlatego w reklamie (informacji) powinien być obowiązek podawania także minimalnej gwarantowanej prędkości, aby klienci wiedzieli co kupują (w umowie już jest to stosowane). Mam nadzieję, że przy rzetelnej reklamie (informacji) firmy dające minimum 8 kb/s wcześniej czy później zbankrutują, a zastąpią je firmy uczciwe nie nastawione na maksymalny zysk tylko odpowiednio inwestujące część zysku w rozwój infrastruktury informatycznej.

    Odpowiedz
  • alicja_z_krainy_zwanej_Polska(2013-09-25 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy operatorzy tak robią!!
    Netia, TP,Dialog i inni również...nawet radiówka osiedlowa.
    To jest normalne b, bo co mają zrobić operatorzy gdy w godzinach szczytowych przytyka się sieć?

    Odpowiedz
  • wojti(2013-09-25 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    co się dziwić, w końcu prędkości internetu mobilnego nie da się po prostu zagwarantować, nie wiadomo w jakim miejscu jest kloient chyba że on zagwarantuje że będzie znajdował się w odległości 2km od nadajnika lte to wtedy te 20mb/s bedzie miał ;) jak ktoś jest na zadupiu i ma ledwo 2g to sorry ze 100kb powinien się cieszyć ;) ina sprawa to agresywny telemarketing który wciśnie ludziom wszystko bo w końcu liczy się cel, technologie wojskowe i superzasięg na krańcu świata w ich ustach to rzecz na wyciągniecię ręki. Ludzie wszystko kupią.

    Odpowiedz
  • WiMax Wlkp(2013-09-25 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    WiMax Wlkp, internet bez limitów plus stała prędkość, możliwość testowania internetu przez 2msc, zainteresowany ? Dzwoń 780-225-941. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • internauta-kosmonauta(2013-09-24 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękuję redakcji Gazety Prawnej za zainteresowanie tym tematem, od dawna mnie to irytuje. Podobnie zresztą postępują nie tylko telekomy komórkowe, ale również pozostali dostawcy internetu (telefonia stacjonarna, TV kablowe, lokalne sieci osiedlowe i akademickie).

    Odpowiedz
  • micra(2013-09-24 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie, to nie jest żaden kant - to jest gwarantowana minimalna prędkość - była od zawsze i będzie od zawsze. Nikt nie zagwarantuje wszystkim pełnej prędkości, bo to tak jakby zagwarantować 120km/h na autostradzie niezależnie od ilości samochodów. To nie jest możliwe. CIR się to nazywa i w niektórych ofertach jest równy 0kbit/s - tak dokładnie, 8kbit/s to nie jest dużo, ale nikt też nie da powyżej 128kbit/s i to przy sporych opłatach.

    Poszukajcie informacji o CIR.

    Odpowiedz
  • andrzej kowalski(2013-09-24 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    przeciez UKE i UOKiK MUSZA PLACIC PENSJE SWOIM URZEDNIKOM.odpowiedz dla zdegustowanego.

    Odpowiedz
  • andrzej kowalski(2013-09-24 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    to co proponuja firmy T-mobile i Play tosciema.wygoniono ich z krajow zachodnich to przeszli na wschod,juz niedlugo polacy to nie glupcy,a firmy te pojda oszukiwac rumunow,blugarow az do japoni.bo tam nie wejda.

    Odpowiedz
  • Misiek(2013-09-24 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Orange i Play to naciągacze - 8 kb/s. Mieszkam we Wrocku ok 1km od rynku (Centrum miasta), te 8 kb to i tak sukces.

    Z mobilnego netu masz tylko mobilny, bo netu prawie nie ma.

    Odpowiedz
  • niecz(2013-09-24 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    ~11 Nie da się mieć niżej niż 8 :) jest to minimum tego co bity przechodzą :) Ale z tego co widziałem to prędkość minimalna w T-M to 16 kb/s, Play owszem, ma 8 kb/s ale T-M i Orange chyba mają po 16 kb/s

    Odpowiedz
  • Zdegustowany(2013-09-24 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    <Niech żyje Zimbabwe Nigeria ..i inne kraje III świata>
    W tym ironicznym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Tamtejsza ludność, w przerwie w wypasaniu bydła, czasem łączy się z netem, z laptopów na korbkę, za 100USD... Niewiele urządzeń, w przeliczeniu na 1 słup GSM/3G, lub na 1 km kwadr., a to przekłada się na szybkość przesyłania danych i możliwość załapania się do sieci. W górach, w Sylwestra kilka min ut przed i po północy, naraz wszyscy chcą sobie słać MMS/SMS-y lub dzwonić z życzeniami - i sieć pada, bo nie jest policzona na taką lawinę połączeń. To tak jakby naraz wszyscy przechodnie na ulicy usiłowali wejść do nadjeżdżających na przystanki tramwajów i autobusów. Pewnie zabrakłoby miejsca dla połowy lub większej liczby tych raptownie dobijających się pasażerów. Inna sprawa, że metody zapisu wydajności netu, w umowach w Polsce- w stylu "Prędkość do...Mbps", a nie podająca przedziału oferowanej prędkości od- do, to sprawka UKE i UOKiK. Te Urzędy tolerują, na skargi klientów nie reagują, wiele innych niegodziwości, jak np. zawyżone ceny połączeń z UPC ze stacjonarnych telefonów do Play; nie wliczanie połączeń do Play - do puli ryczałtowych połączeń abonamentowych, blokowanie przez UPC nagrań, na dysku dekodera Mediabox CISCO, użyczonego klientom itp. Sieć Play, od kilku już lat nie wymienia felernego przekaźnika GSM/3G, na ul. Łukasińskiego w Częstochowie, pomimo wielu skarg, na ten słup; czasem nie ma wcale możliwości załapania, się, wiesza się, czasem pracuje tylko na EDGE.

    Odpowiedz
  • Luk(2013-09-24 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Heheh śmieszni są ci nasi operatorzy ja mieszkam w samym centrum warszawy nie daleko pałac kultury mam orange nie dość ze zanika zasięg to do tego dowiedziałem się na infolinii że w tym miejscu na 2g tylko chodzi to się kur... pytam gdzie w takim razie mozna odbierac te prędkości które reklamują???!!!

    Odpowiedz
  • rebecca2001(2013-09-24 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Witajcie w Lemingradzie ...:)

    Odpowiedz
  • MP(2013-09-24 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    W T-mobile to nawet te 8kb/s czasami jest marzeniem.

    Odpowiedz
  • misiek(2013-09-24 10:23) Zgłoś naruszenie 10

    mialem kiedys internet w play online - zeczywiscie bylo tylko 8 kb/s. Przyspieszalo dopiero po polnocy. Teraz znowu mam playa w redbullmobile i jest to samo mimo ze minelo juz 5 lat od tej pory... rzeczywiscie sredniowiecze

    Odpowiedz
  • zdesperowany(2013-09-24 10:23) Zgłoś naruszenie 10

    Przeklinam dzień w którym podpisałem umowę z T-Mobile.Jako taka prędkośc była przez ok.rok.pomomo modernizacji sieci w pow.żywieckim jest u mnie gorzej niż było.Ale wmiawia mi sie że wszystko jest ok.Płace za gadżet.

    Odpowiedz
  • IT(2013-09-24 10:15) Zgłoś naruszenie 01

    zabawne jest oburzenie na te parametry :) sieć komórkowa to coś bardziej złożonego od drutu w ścianie i ciężko zachować jednakowe parametry usługi. Malkontentów zapraszam do przejrzenia ofert łącz internetowym z SLA czyli prawdziwą gwarancją prędkości i ile one kosztują...

    Odpowiedz
  • Wasyl(2013-09-24 09:58) Zgłoś naruszenie 20

    Tak właśnie działają w Polsce przedsiębiorcy. Nieuczciwi, nieetyczni, zakłamani, wykorzystujący brak wiedzy specjalistycznej wśród klientów. Kraj funta kłaków nie wart z takimi ludźmi.

    Odpowiedz