statystyki

Netia skarży się Komisji Europejskiej na UKE w sprawie Orange

autor: Elżbieta Rutkowska05.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 05.07.2018, 08:13
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chwali intencje UKE, zastrzega jednak, że „deregulacja powinna być oparta na niebudzących wątpliwości zasadach”.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chwali intencje UKE, zastrzega jednak, że „deregulacja powinna być oparta na niebudzących wątpliwości zasadach”.źródło: ShutterStock

Według UKE na rynku hurtowej odsprzedaży abonamentu telefonii stacjonarnej jest konkurencja, choć większość telekomów uważa inaczej.

Działania Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) mogą mieć znacząco szkodliwy wpływ na konkurencyjność rynku – alarmuje Netia w adresowanym do Komisji Europejskiej (KE) piśmie, do którego dotarł DGP. To reakcja na fakt, że polski urząd postanowił uwolnić spod swojej regulacji jeden z rynków telekomunikacyjnych. Działa zatem zgodnie z duchem zaleceń KE, tyle że – według większości operatorów – regulacje są konieczne, bo na wybranym przez UKE do deregulacji rynku jest tylko jeden dostawca Orange Polska ‒ więc nie ma konkurencji.

Chodzi o usługi telefonii stacjonarnej świadczone przez innych operatorów w oparciu o sieć Orange, zbudowaną na bazie zasobów Telekomunikacji Polskiej. To rynek WLR ‒ od hurtowego abonamentu płaconego Orange przez inne telekomy za dostęp do sieci telefonicznej (Wholesale Line Rental) ‒ oficjalnie funkcjonujący jako 8/2003. Obecnie jest on regulowany, co oznacza m.in., że wysokość opłaty na rzecz Orange ustala prezes UKE. Dlaczego UKE zdecydował o deregulacji? Pierwszym argumentem jest występująca od 2005 r. tendencja spadkowa dotycząca usług telefonii stacjonarnej. Nadal jest jednak o co walczyć, bo z najnowszego „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego” przygotowanego przez UKE wynika, że mimo spadku ten segment był w ub.r. wart 2,3 mld zł. Z 4,8 mln abonentów stacjonarnych ponad połowa miała telefony w Orange.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane