statystyki

Prezes obiecał i telewizja Biełsat dostanie pieniądze

autor: Elżbieta Rutkowska07.11.2017, 07:45; Aktualizacja: 07.11.2017, 08:23
Latem prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że bez pieniędzy z budżetu będzie musiał zamknąć kanał. Romaszewska-Guzy znalazła jednak pomoc u prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Latem prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że bez pieniędzy z budżetu będzie musiał zamknąć kanał. Romaszewska-Guzy znalazła jednak pomoc u prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.źródło: ShutterStock

Stacja nadająca dla widzów na Białorusi miała zniknąć, a szykuje nowe projekty. Porozumienie MSZ i Telewizji Polskiej o tworzeniu stacji dla Białorusi wygasa z końcem roku, bo resort je wypowiedział.

 Ale najprawdopodobniej to nie koniec współpracy. Kanał nadal będzie zasilany z budżetu państwa – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa Biełsatu.

Telewizja nadaje od 10 grudnia 2007 r. Funkcjonuje w strukturach TVP, ale głównie dzięki pieniądzom z MSZ: było to od kilkunastu do 20 mln zł rocznie. TVP dokładała o połowę mniej. Ale w końcu 2016 r. ministerstwo wypowiedziało porozumienie i przykręciło Biełsatowi kurek, dając w tym roku 5,7 mln zł. Roczne wydatki stacji to ok. 28 mln zł, dotacje od zagranicznych donatorów nie sięgnęły 1 mln zł, zadłużona TVP musiała więc wyłożyć ponad 20 mln zł.

MSZ nie wyjaśnił powodu zerwania umowy. W odpowiedzi na interpelacje poselskie napisał kilka okrągłych zdań, że „Polska od wielu lat aktywnie wspiera projekty promujące wartości demokratyczne na Białorusi”. I, że oddziaływanie kanału „na białoruskie społeczeństwo pozostaje ograniczone”, a rozmowy z kierownictwem stacji „na temat formuły pozwalającej na bardziej skuteczne docieranie do białoruskiej społeczności nie powiodły się”.

– Rozmowy polegały na tym, że ludzie z ministerstwa mówili, żebyśmy nadawali w internecie, co już robimy. Sugerowali obecność w mediach społecznościowych, ale tam też jesteśmy – relacjonuje Agnieszka Romaszewska-Guzy. Latem prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że bez pieniędzy z budżetu będzie musiał zamknąć kanał. Romaszewska-Guzy znalazła jednak pomoc u prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Zapewnił mnie, że jest wola polityczna, by Biełsat dostał pieniądze z budżetu – mówi Romaszewska-Guzy. Liczy na 20 mln zł w 2018 r.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane