« Powrót do artykułu

Procedura administracyjna: Rząd ją uprości, a urzędy na zakręcie

Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowały projekt obszernej nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: projekt). Głównym celem zakładanej nowelizacji jest przyśpieszenie i uproszczenie postępowań administracyjnych. Projekt kładzie też nacisk na koncyliacyjny sposób rozstrzygania spraw. Zasada ta ma usprawnić postępowanie i ograniczyć liczbę składanych odwołań. Aby w pełni zrealizować zakładane cele, projekt przewiduje wiele nowych rozwiązań. Wśród tych najważniejszych wymienić należy wprowadzenie nowych zasad ogólnych, które będą rządziły postępowaniem administracyjnym (m.in. zasada rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść strony). Ponadto proponuje się wprowadzenie zamiast przewidzianego obecnie zażalenia swoisty środek zaskarżenia w postaci ponaglenia. Nowymi rozwiązaniami mają być: mediacja, umowa administracyjna, postępowanie uproszczone i tzw. milczące załatwienie sprawy. Zakłada się także likwidację możliwości składania wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. Obecnie projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Przewiduje się, że nowelizacja wejdzie w życie 1 czerwca 2017 r.

dokumenty firma komputer podatki

żródło: ShutterStock

Problemem może również okazać się ocena, na czym polegać mają „ustępstwa co do ustaleń stanu faktycznego lub prawnego”, na które pozwalać ma zawarcie umowy administracyjnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Bert(2016-07-23 19:49) Zgłoś naruszenie 30

    Przy niskiej kulturze ogólnej i prawnej, rozbuchanej roszczeniowości interesantów i nie liczeniu się przez nich z nikim i z niczym, stawianie wymogu konsyliacyjnego załatwiania spraw to utopia. Podobną utopią było założenie PO/PSL, że 99% podatników jest uczciwych i organy podatkowe mają być "przyjazne"- cokolwiek to oznacza. Urzędnicy skarbowi potraktowali zatem swoje obowiązki tak jak rząd potraktował ich- i zajęli się pisaniem sprawozdań i wypełnianiem tabelek. W rezultacie oszukiwanie na podatkach jest obowiązkowym elementem kalkulacji ekonomicznej w biznesie i w wolnych zawodach w naszym sympatycznym państwie. Niestety, jak widać, w ministerstwach rządzą nie ludzie roztropni i efektywni tylko efekciarze, pragnący za wszelką cenę schlebić szukającym PR-u, nie znającym się na niczym politykom.

    Odpowiedz
  • walenty(2016-07-24 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Zasada rozstrzygania spraw na korzyść obywatela może mieć zastosowanie jedynie w tych postępowaniach, w których występuje tylko jedna strona. Wszędzie tam gdzie jest więcej stron i pozostają one w sporze - a zatem gros spraw przed nadzorem budowlanym, postępowań o zalewanie z prawa wodnego, spraw o pozwolenia na budowę itp. - zasada ta nie będzie miała zastosowania, gdyż rozstrzygając wątpliwości prawne na korzyść jednej strony automatycznie rozstrzygamy je na niekorzyść jej adwersarza. Poza tym trzeba by również zmienić konkretne przepisy materialne, np. prawo wodne czy prawo budowlane, które pełne są przepisów bezwzględnie obowiązujących, gdzie nie ma pola do uznaniowości i tym samym jakichś mediacji, ustępstw. itp. W przeciwnym bowiem wypadku ogólne przepisy z KPA o ugodowym załatwianiu spraw pozostaną jedynie na papierze, gdyż sprzeciwiać im się będą szczególne przepisy o charakterze ius cogens.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!