Te państwa nie oszczędzają na swoich obywatelach

Darmowa oświata, służba zdrowia, emerytury, świadczenia socjalne – oczekiwania obywateli wobec swoich rządów są wysokie. Zobaczcie, które państwa wydają najwięcej, by ich mieszkańcy nie mieli na co narzekać.

Wyspy Salomona

żródło: ShutterStock

5. Wyspy Salomona

Wydatki rządowe: 51,2 proc. PKB

Wyspy Salomona to państwo leżące pomiędzy Australią i Azją. Archipelag Wyspy Salomona składa się z kilkuset wysepek, z których największa – znana osobom interesującym się przebiegiem działań wojennych w czasie II wojny światowej - wyspa Guadalcanal jest mniejsza od województwa opolskiego. Krajem rządzi gubernator, który jest tu oficjalnym reprezentantem aktualnie panującego brytyjskiego monarchy.

Władze Wysp Salomona na zabezpieczenie socjalne mieszkańców wydają 8,25 proc. PKB. Najwięcej funduszy pochłaniają wydatki na ochronę zdrowia obywateli – na ten cel przeznaczany jest co czwarty dolar z budżetu państwa. W ramach tych wydatków rząd Wysp Salomona inwestuje w wodociągi, szpitale i poradnie medyczne oraz kampanie profilaktyczne. Wiele środków poświęca się również na uświadamianie obywateli o zagrożeniach i sposobach leczenia gruźlicy, malarii, AIDS, chorób dziecięcych i wenerycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki