« Powrót do artykułu

Samorządy produkują niezgodne z ogólnopolskimi przepisami buble prawne

Gminy, miasta i powiaty masowo wydają akty prawne niezgodne z ogólnopolskimi przepisami. Co roku wojewodowie unieważniają kilka tysięcy takich wadliwych uchwał. Powód: urzędnicy są odporni na wiedzę.

żródło: ShutterStock

Często osoby odpowiedzialne za przygotowanie aktu prawnego są źle przygotowane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • wjw(2012-07-31 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  Dotyczy to także Naczelnej Rady Adwokackiej. Niestety.
  A Minister Sprawiedliwości jest ślepy.

  Odpowiedz
 • Ewa(2012-07-31 09:57) Zgłoś naruszenie 00

  Sad kaze wyplacic depozyt osobie ktora nie jest strona w sprawie i nie wskazano jej do wylaty!!!

  Polska to dziwny Kraj ustawy sobie ludzie sobie - a korupcja jest wieksza niz w Grecji.

  Samorzady nie powinny stanowic prawa, tylko je wykonywac - od czego mamy parlament, sejm i w koncu rzad do cholery - nie samorzad. Sama nazwa "Samorzad" kojarzy sie z pomijaniem jakichkolwiek stanowionych praw i tworzeniem bezprawia.
  Ale czy komu to przeszkadza??? - tak nam obywatelom RP. dziekujemy.

  Odpowiedz
 • Jak to zmienić?(2012-07-31 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  Ale prawnika nie zatrudnią. Miejsce jest dla swoich, a ludzie z kwalifikacjami zostają na bruku.

  Odpowiedz
 • jan(2012-07-31 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  To nie jest tak,że na Dolnym śląsku samorządy są najgorsze,świadczy to raczej dobrze o pracy wydziału nadzoru i kontroli urzedu wojewódzkiego(brawo!).W moim województwie(kuj-pom) sytuacja jest akurat odwrotna.W dzienniku urzedowym az się roi od ewidentnych knotów szczególnie z działki oświatowej.

  Odpowiedz
 • Janeczek(2012-07-31 17:34) Zgłoś naruszenie 00

  A powód tego bajzlu i swawoli jest prozaicznie prosty. Brak sankcji finansowej za buble i bezprawie.
  Przeciez dziś wójt/ burmistrz/prezydent może przedkładć radzie buble a radni mogą uwalać bezwstydnie i bezkarnie !!! że po poniedzialku jest środa a doba ma 25 godzin, a wojewodowie za pieniądze podatników zatrudniają tabuny prawników by to "badać" i uchylać. I zabawa trawa.
  Wstarczyło by tylko nakładać po 1 tyś. kary dla wnioskodawcę/ów bubli i momentalnie zakończyła by się ta "radosna twórczość".

  Odpowiedz
 • olaboga(2012-08-01 08:55) Zgłoś naruszenie 00

  Tak to jest, jak większość radnych, to sportowcy czy lokalni celebryci, lekarze czy inni emeryci, którzy choć są może specjalistami w swoim fachu, o funkcjonowaniu państwa nie wiedzą nic. W Polsce każdy chce rządzić, ale nasza mentalność tkwi głęboko w państwach feudalnych, gdzie pan i władca panował nad ludem i to on stanowił prawa, a żadne ustawy go nie dotyczyły.

  Ktoś już wcześniej napisał... Radni nie poradzą się prawnika... Radni nie zatrudnią legislatora... Radni nie zatrudnią nawet tańszej w utrzymaniu kancelarii zewnętrznej... Liczba adwokatów i radców prawnych ustawicznie rośnie, ale nawet nasze urzędy nie są skore korzystać z ich pomocy. Każda gmina powinna mieć choćby referenta prawnego, który ponosiłby odpowiedzialność za projekt i uzasadnienie. Radni zaś, powinni ponosić odpowiedzialność za niezgodne z prawem zmiany dokonywane w projektach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!