Wielki Kanion, Yellowstone i Manhattan. 7 miejsc w USA, które warto zobaczyć

Zniesienie wiz do USA znacznie ułatwia podróże turystyczne za Atlantyk. Jakie miasta i miejsca warto zobaczyć w Stanach? Oto kilka propozycji.

 • <strong>Statua Wolności</strong>
<br></br>
Nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych. Statue of Liberty. Ten monumentalny, neoklasycystyczny obiekt został wzniesiony w latach 1884–1886 według projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego, Gustave'a Eiffela (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument).
<br></br>
Jest to dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W 1924 został uznany za narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych, a w 1984 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • <strong>Park Narodowy Glacier</strong>
<br></br>
Położony w stanie Montana, przy granicy z Kanadą. Powstał w 1910 roku. Na jego obszarze znajduje się kilka dużych i kilkaset małych jezior polodowcowych. W porze letniej występują liczne wodospady i kaskady utworzone z wód roztopowych. 
<br></br>
Na północy Park Narodowy Glacier graniczy z kanadyjskim Parkiem Narodowym Waterton Lakes. Łącznie oba parki tworzą ustanowiony w 1932 roku Międzynarodowy Park Pokoju Waterton-Glacier.
 • <strong>Nowy Jork</strong>
<br></br>
Najludniejsza aglomeracja w całych Stanach. Jedno z najważniejszych miejsc na mapie globalnego biznesu, finansów, sztuki, mody, rozrywki i nauki. 
<br></br>
Do najważniejszych atrakcji turystycznych tej metropolii należą m.in. Times Square, Wall Street oraz Chinatown.
 • <strong>Hollywood</strong>
<br></br>
Hollywood to dzielnica Los Angeles i serce amerykańskiego przemysłu filmowego. Słynna Aleja Sław (Hollywood Walk of Fame) na bulwarze liczy już ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu (swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland). 
<br></br>
 • <strong>Park Narodowy Yellowstone</strong>
<br></br>
Yellowstone National Park leży na terenie trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho. Jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na jego terenie znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.
<br></br>
Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 7–17 km znajduje się komora magmowa. Park jest rozcięty głębokim wąwozem rzeki Yellowstone. W 1978 park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.
 • <strong>Wielki Kanion Kolorado</strong>
<br></br>
Wielki Kanion Kolorado leży w stanie Arizona. Za początek kanionu uznaje się Lee's Ferry (niewielka stacja z motelem i przystanią dla łodzi leżąca około 12 km od miejscowości Page), natomiast koniec kanionu leży w rejonie Grand Wash Cliff leżącym około 20 km od początku jeziora Mead. Najgłębszym rejonem Wielkiego Kanionu jest Granite Gorge (Wąwóz Granitowy), w którym najgłębsze miejsce leży poniżej krawędzi o 1857 m. Szerokość kanionu waha się od ok. 800 m (pod punktem widokowym Toroweap na North Rim – Północnej Krawędzi) do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie.
<br></br>
Obszar ten stanowi park narodowy – Park Narodowy Wielkiego Kanionu.
 • <strong>Whitefish</strong>
<br></br>
Ośrodek narciarski położony w Montanie w USA w pobliżu Parku Narodowego Glacier. Do dyspozycji narciarzy pozostają 93 trasy narciarskie o róznym stopniu trudności.
statystyki

Komentarze (7)

 • bosy1950(2019-11-24 16:42) Zgłoś naruszenie 171

  Litości, zdjęcie nr 6 to nie Grand Canyon lecz Bryce Canyon w Utah.

  Odpowiedz
 • Jendrek(2019-11-27 01:05) Zgłoś naruszenie 30

  Powaznie tak myslicie z tymi 7 -mioma miejscami ? Czy to ma byc tylko platna reklama? Dla mnie najlepsze sa Gory Skaliste, a potem dlugo ,dlugo nic !

  Odpowiedz
 • Kris(2019-12-27 17:45) Zgłoś naruszenie 10

  Parków Narodowych w Stanach jest bez liku- byłem w ponad 20. Do listy " must see" dodałbym Yosemite NP, Sequoia , Kings Canyon, Lassen Vulcanic w Kaliforni, Bryce pokazany na zdjęciu nr 6, i Arches w Utah, Big Bend i Carlsbad Caverns w Teksasie,o oraz Mount Wheeler w Nevadzie. Naprawdę warto tam pojechać ale zgodnie z dobrą maksymą -" od Denver na Zachód ":-). Trzeba wypożyczyć auto i w drogę - jest tam mnóstwo ciekawych miejsc - np okolice Four Corner z indiańskimi osadami. Nie ma tyle socjalu co na wschodzie i przez to mniej jest blackonierobów :-)

  Odpowiedz
 • Jacek(2019-12-05 15:56) Zgłoś naruszenie 10

  Z pewnością w Stanach jest ogromna ilość miejsc, które warto zobaczyć, a te 7 miejsc to jedynie czubek góry lodowej. Odwiedziłem 4 z nich (Statua Wolności, New York, Glacier i Yellowstone). Nowy York-owszem, warto się tam wybrać, ale osobiście wolę spędzać czas poza takimi miastami molochami. Na pierwszym miejscu umieściłbym park Yellowstone, przepiękny i unikalny. Glacier-i oczywiście Góry Skaliste-też cudowny, a ciągnące się nad przepaściami drogi pozwalają dotrzeć do przepięknych zakątków. Niestety w roku 2018 szalało w nim wiele pożarów lasów, połowę głównej drogi było zamknięte, a doliny spowite dymami.

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2019-11-27 17:05) Zgłoś naruszenie 04

  Czniam . W TV mam za darmo , od ręki , dokładnie i ... na leżąco ... I żaden spaślak nie będzie mnie obmacywał ... ...

  Odpowiedz
 • dfg345345(2019-11-24 15:19) Zgłoś naruszenie 06

  8Bardzo proszę o pomoc. Wystarczy udostępnienie : ht tp:// gns.io/pomocy

  Odpowiedz
 • kolska(2020-04-07 11:57) Zgłoś naruszenie 00

  Kurczę, a ja mam wykupioną wycieczkę z Rainbow do USA na jesień... ciekawe, czy dojdzie ona do skutku czy będę musiała przekładać termin realizacji swoich marzeń...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!