« Powrót do artykułu

Deglomeracja. Szansa czy populistyczna oferta?

Małe i średnie miasta są w defensywie, a ich kryzys objawia się przez wiele zjawisk, na które składa się przede wszystkim postępujący proces depopulacji, skurczony rynek pracy oraz zmniejszenie dostępności usług publicznych.

Małe miasto

żródło: ShutterStock

Ewentualny proces deglomeracji należy przeprowadzić mądrze, czyli tak, aby nie osłabić Warszawy, a wzmocnić aglomeracje małe i średnie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • MMS(2019-05-31 12:36) Zgłoś naruszenie 20

  Lepiej też nie skupiać się na urzędach państwowych, ale też na spółkach kontrolowanych przez Państwo. Przykładem jest np. Płock z którego od kilku lat przenoszone są dobre miejsca pracy do Warszawy np. kilka lat temu przeniesiono obszar sprzedaży Detalicznej z Płocka do Warszawy. Z tą zmianą ileś osób musiało się przeprowadzić do Warszawy i co gorsza młodzi ludzie nie mogą rozwiać się w Płocku, więc przenoszą się do Warszawy. Dodatkowo żyjąc w Warszawie normalnie nie można pozwolić sobie na trójkę dzieci a w mniejszych miastach jest to o wiele łatwiejsze (proste kwestie logistyczne typu czas dojazdu z przedszkola/szkoły do pracy), więc cierpi na tym i demografia.

  Odpowiedz
 • Ygrek(2019-05-22 09:01) Zgłoś naruszenie 20

  Najpierw trzeba zlikwidować co najmniej część (jeśli nie wszystkie) delegatury w małych miastach np. Ciechanów. To pozostałość PRLu -posady dla partyjnych kącików. Dopiero potem można myśleć o nowej koncepcji w zakresie działalności administracji. Jednak w praktyce sprawy idą w odwrotnym kierunku. Przykładem jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który tworzy nowe delegatury np. W Wołominie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bodzio(2019-05-23 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Autorze, POLSKA a nie PAŃSTWOWA Akademia Nauk!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!