« Powrót do artykułu

Przekształcenie użytkowania wieczystego: Toniemy w papierologii i przegrywamy z czasem wyścig o bonifikaty

Większość z 2,5 mln uwłaszczonych użytkowników wieczystych może stracić prawo do najwyższego możliwego upustu opłaty przekształceniowej. Samorządy nie radzą sobie z wysyłką zaświadczeń dla byłych użytkowników wieczystych. Dlatego chcą więcej czasu na ich przygotowanie. Aż pięciokrotnie więcej, niż przewiduje ustawa.

żródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (20)

 • pamiętający(2019-03-26 16:50) Zgłoś naruszenie 213

  W 1974 roku za Gierka powiaty przeprowadzili uwłaszczenie wszystkich chłopów za darmo i wydali im akty własności ziemi.A my miastowi teraz za solidarności za uwłaszczenie musimy słono płacić.Zgadnijcie kto był lepszy ????

  Odpowiedz
 • łodzianka(2019-03-26 08:51) Zgłoś naruszenie 205

  Wrocław bonifikata 90%,Gdańsk bonifikata 95%,Warszawa 98-99% a w Łodzi tylko 60%?. To wielki skandal i wielkie oszustwo.Co na to Pani Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Kolejny(2019-03-26 09:54) Zgłoś naruszenie 163

  pisi bubel ! Jak ustawa może stwarzać możliwości nierównego traktowania obywateli ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ed(2019-03-26 16:20) Zgłoś naruszenie 120

  Jako właściciel lokalu mieszkalnego zgodnie z postanowieniami zawartymi w treści ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów muszę pokonać tor przeszkód w celu uporządkowania swojego prawa do współwłasności gruntu związanego z budynkiem: Po pierwsze: Żeby w miarę sprawnie przejść procedurę przekształcenia (w trybie przyspieszonym) muszę złożyć pisemny wniosek do gminy o wydanie mi zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, Po drugie: Za wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie muszę zapłacić 50 zł, Po trzecie: W terminie do 4 miesięcy od dnia otrzymania mojego wniosku gmina wyda mi zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności tego gruntu, Po czwarte: Gmina przekazuje zaświadczenie także do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej, w terminie14 dni od dnia jego wydania. Po piąte: Zaświadczenie stanowi podstawę wpisu w dziale III księgi wieczystej roszczenia o opłatę, w odniesieniu do każdoczesnego właściciela nieruchomości. Po szóste: W każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty mogę zgłosić gminie na piśmie zamiar jednorazowego wniesienia opłaty przekształceniowej na warunkach udzielonej bonifikaty, Po siódme: Gmina poinformuje mnie na piśmie o wysokości opłaty jednorazowej, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia, Po ósme: Muszę wpłacić opłatę jednorazową na wskazany rachunek gminy, Po dziewiąte: Po wniesieniu opłaty jednorazowej gmina wyda mi z urzędu, w terminie 30 dni od dnia wniesienia opłat albo opłaty jednorazowej, zaświadczenie o wniesieniu opłaty jednorazowej, które załączę do wniosku o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej wpisu roszczenia o opłatę. Po dziesiąte: Od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się opłatę stałą w wysokości 250 zł w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej; Po jedenaste: Dopiero po przejściu takiego toru przeszkód sad wieczystoksięgowy wykreśli roszczenie o opłatę. Otwartym pozostaje pytanie ile hektarów lasu trzeba przeznaczyć na papier zużyty w wyżej opisanej procedurze ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aw(2019-03-26 13:04) Zgłoś naruszenie 81

  Bubel prawny totalny.

  Odpowiedz
 • dobrze poinformowamy(2019-03-26 13:26) Zgłoś naruszenie 51

  Proszę Państwa jak pracownicy danego samorządu zajmujący się wydawaniem zaświadczeń mogą w terminie wystawić zaświadczenia skoro: 1) sà to pracownicy,ktorzy do tej pory zajmowali się użytkowaniem wieczystym, które cały czas funkcjonuje i potrzebna jest jego obsluga 2) w wielu gminach nie zostali zatrudnieni dodatkowi pracownicy, do przeprowadzenia tego pracochłonnego zadania jakim jest wydanie tylu zaświadczeń w przeciwieństwie do sądów( wydziały ksiąg wieczystych) gdzie pieniążki na zatrudnienie dodatkowych pracowników zajmujących się obsługa zaświadczeń zostały przekazane z budżetu państwa 3) znowelizowano ustawę o gospodarce nieruchomościami co sprowadza się do zmiany stawki procentowej dla setek, tysięcy właścicieli garaży oczywiście w formie pisemnej, co oczywiście zwiększa ilość wykonywanej pracy 4) czas poświęcony na wystawianie zaświadczeń w dużej mierze jest przeznaczony na obsługę interesantow, którzy oczywiście w tym chaosie mają prawo być niedoinformowani i zależy im na tym żeby wiedzieć ile będzie ich kosztować to całe przeksztalcenie 5) wiele gmin i osób w nich zarzadzajacych zbagatelizowalo ustawe o przekształceniu, swoją rolę sprowadzając do podjęcia uchwały o wysokości bonifikaty zrzucając wystawienie zbyt dużej ilości zaświadczeń np. 30000 na 7 pracowników... 6) zwiększony poziom stresu, natłok dodatkowych obowiązków ,przeświadczenie o niemożliwości wykonania tego zadania w ciągu 12 m-cy, a także brak zwiększenia wynagrodzeń dla tych " szczęśliwców " nie zachęca do " umierania " za coś co fizycznie nie jest możliwe do wukonania bez jakiegoś wsparcia 7) ciągłe nowelizacje ustawy przekształceniowej, teraz zapowiadana kolejna

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Obywatel(2019-03-26 11:27) Zgłoś naruszenie 414

  Jakby tyle te największe miasta np warszawa nie dyskutowaly z ministerstwem to nie byłoby problemu z zaświadczeniami. A tu dyskusje debaty tylko wystawiać ich nie ma komu. A czas leci. W największych miastach władza w samorządzie jest w rękach PO nowoczesna i niestety to co robią czyli obserwacja to zwykła msciwosc wobec rządu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • I o to idzie(2019-03-26 12:44) Zgłoś naruszenie 32

  Po prostu należy zapłacić normalną kwotę za wieczyste użytkowanie. Prawi i sprawiedliwi, rządzący w powiązaniu z czarną mafią, pojęcia nie mają o zwykłej pracy robotnika, pracownika, nauczyciela, urzędnika. Za to należy im się wiele za niekompetencję, łapówkarstwo i wazeliniarstwo wobec silniejszych, Czyli Kaczafiego, USA, biskupów a szczególnie wobec oszustów bezkarnych /np. Rydzyk i innych/. Teraz TVP kokietują uczniów, aby tylko belfrom nie dać podwyżek. A sami d wożą za nasze samolotami i autami służbowymi. Oni porostu nie przewidują skutków tworzonego prawa - bo ich tego katecheci nie nauczyli. Nikt ich nie rozlicza za tworzony chaos w prawie i gospodarce, kłamstwo i zadęcie, to dla nich chleb powszedni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obatel(2019-03-27 08:55) Zgłoś naruszenie 20

  Jest już w Warszawie zarządzenie wojewody. Od 21 marca.

  Odpowiedz
 • Korr(2019-03-26 17:51) Zgłoś naruszenie 26

  Materiał napisany z punktu widzenia Warszawy - i słusznie przedstawiony "młyn warszawski">. Tutaj jeszcze przed wejściem ustawy w życie odbyły się pospieszne narady w dzielnicach, gdzie już wówczas postanowiono, że "ustawa nam nie prawo, robimy swoje po swojemu". Stąd takie "zadziwiające" opinie z innych miast. Fakt, liczba osób do obsługi może być niewystarczająca (może być, ale...), jednak wystawienie papierów nie wymaga obecności petenta, wszystko w rejestrach elektronicznych, a cyrk polega bardziej na wewnętrznych ustaleniach silnie zwalniających tempo pracy. Za chwilę "kanada" się skończy, trzeba "gryźć orzechy póki mamy zęby", jak mówi Kabaret Moralnego Niepokoju.

  Odpowiedz
 • Ciekawa(2019-03-26 10:44) Zgłoś naruszenie 18

  Smutny Tczewiak To ile trzeba zapłacić u Pana z góry. Pytam bo się nie orientuję jakie to mogą być kwoty do zapłłaty.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!